Hamburg’dan Soma’ya Yardım Eli

Hamburg’dan Soma’ya Yardım Eli

Soma’da 13 Mayıs tarihinde yaşanan maden faciası nedeniyle yakınlarını yitiren Somalı mağdurlar için Atatürkçü düşünce Derneği (ADD) aracılığıyla moral ve motivasyon etkinlikleri düzenleniyor.
Atatürkçü Düşünce Derneği Soma Şube Başkanlığı yönetimi ile Almanya Hamburg Kadın Dayanışma Platformu üyeleri bir araya gelerek bir etkinlikler zinciri oluşturdu. Hamburg Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Egemen Birsen Çelik, Almanya’da doğup büyüyen gençler ile ’Ne yapabiliriz?’in cevabı olarak Somalı madenci aileleri ile bir araya geldi. Uzman Psikolog Gonca Tuncel, Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Haluk Erdem ve Almanya’dan gelen gençlerden oluşan grup hazırladıkları proje ile şehit olan madencilerin yakınlarına ve çocuklarına manevi destekte bulunmak için Soma’ya geldi. Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Engin Birsen Çelik, Almanya Hamburg Kadın Dayanışma Derneği’nin Soma halkının bu acı günlerinde yanlarında olmak istediklerini söyledi.
Çelik, "İlçede herkes maddi manevi ailelere ve çocuklarına bir şeyler vermek istiyor. Bizlerde yurt dışındaki gurbetçiler olarak ilçe halkının manevi olarak yanlarında olmak istedik. Uzman Psikolog Gonca Tuncel arkadaşımız ve gençlerimizle birlikte bu hafta sonuna kadar madenci şehitlerinin aileleri ve çocukları ile birlikte olacağız. Onlara manevi destek sağlamak ve acılarını hafifletmek bizlerin öncelikli hedefidir. Aileler bu uygulamamızdan ziyadesi ile memnunlar. Kendilerine tekrar başsağlığı dilerken bizlerde yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.
Uzman Psikolog Gonca Tuncel’de madenci yakınlarının ve ailelerinin psikolojik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Tuncel, "Soma’da maddi anlamda yapılan destekler yanında psikolojik destekte gerekli. Bu konuda gerekli çalışmaların yapıldığı kanaatındayım. Bizlerde hazırladığımız proje ile Almanya Hamburg’tan genç arkadaşlarımızla birlikte Soma’ya geldik. Burada aileler ve çocuklarının psikolojik açıdan rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah gelecek yıl İlçe kaymakamlığı ile irtibata geçip daha geniş kapsamlı bir çalışma yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
ADD Soma Şubesi Yönetim Kurulu adına konuşan başkanı Önder Adar ise Soma’ya gelerek madenci yakınları ile ilgilenen konuklara teşekkür etti. Başkan Adar, "ADD Soma Şube Başkanlığı olarak Soma’da yaşanan maden kazasıyla ilgili gerek şehit yakınları, gerekse yaralı olarak kurtulan madencilerin her konuda desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda şubemiz kapılarını sonuna kadar açmıştır. Özellikle vatandaşlarımıza yardımda bulunan tüm kuruluş ve şahıslara teşekkür ediyoruz. Almanya Hamburg Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Çelik başta olmak üzere Uzman Psikolog Tuncel ve beraberindeki konuklara da şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.