İzmir Partner Ülkeyle Buluştu

İzmir Partner Ülkeyle Buluştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu’nun ev sahipliğinde, 83. İzmir Enternasyonal Fuarı açılışının bu yılki Partner Ülkesi Mauritius Cumhuriyeti Sanayi, Ticaret ve Tüketicinin Korunması Bakanı Cader Sayed Hossen ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katıldığı ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen 83. İzmir Enternasyonal Fuarı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Mauritius heyetini İzmir’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. İzmir’in limanlar ve fuar şehri olduğunu belirten Kavranoğlu, Cumhuriyetin en köklü organizasyonlarından biri olan böylesi bir fuarı gerçekleştirmekten gurur duyduklarını belirtti.
Bölgedeki silahlı çatışmaların ekonomiyi tehdit ettiğini belirten Kavranoğlu, barışın bir an önce sağlanması gerektiğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ anlayışı içerisinde gayret gösterdiklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “2008’deki küresel krizin ardından dünya ekonomisindeki toparlanmanın devam etmesini arzu ediyoruz. Doğu ile batının kesişme noktasında bulunan Türkiye, çok yönlü coğrafi ilişkilerinin katkısıyla küresel ekonominin önemli aktörlerinden biridir.”
Mauritius Cumhuriyeti Sanayi, Ticaret ve Tüketicinin Korunması Bakanı Cader Sayed Hossen ise, bu fuarın iki ülke arasında ilişkilerinin temellerinin atılması noktasında bir adım olduğunu belirterek ilişkilerin aratarak devam etmesini umduklarını söyledi.