İzmir’de Orman Yangını Devam Ediyor

İzmir’de Orman Yangını Devam Ediyor

İzmir’in Urla ilçesinde çıkan ve şu ana kadar 4 hektarlık alanı etkileyen orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor.
Edinilen bilgiye göre; saat 13.30 sıralarında çıkan yangına, bir motosikletlinin seyir halindeyken attığı sigara izmaritinin sebep oldu. Hava şartlarının da olumsuz etkisiyle 3 nokta birden devam eden yangına, 4 yangın söndürme helikopteri ve bir amfibi uçak ve 40 itfaiye eri müdahale ediyor. Havanın çok sıcak olması ve rüzgarın hızıyla bir anda yayılan yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi.
Ekipler, bölgede hava ve karadan söndürme çalışmalarını sürdürürken, yangının denize yakın olması nedeniyle helikopter ve uçakların kısa sürede müdahalesiyle alevlerin fazla yayılmadan söndürülmesi bekleniyor.
Öte yandan yangın, çevre sakinlerine de büyük panik yaşattı. Yangının öğle saatlerinde başladığını belirten bir vatandaş, yangının küçük bir alanda başlamasına rağmen bir an da yayıldığını belirtti.
Yangına müdahale eden itfaiye erlerine yardımcı olan bir İrlanda vatandaşı ise herkesin takdirini topladı. Uzun yıllardır Urla’da ikamet ettiği belirtilen İrlanda vatandaşı Gimmy, tüm gayretiyle itfaiye erlerine yardım etti.
Yaklaşık 4 hektarlık kısmen orman ve bozuk baltalık alandaki yangının çıkış kesin sebebi konusunda soruşturma sürüyor.