Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘doğru Hamle’den Vazgeçmiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘doğru Hamle’den Vazgeçmiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi her yıl ilkokul birinci sınıf öğrencilerine satranç takımı hediye etmeyi sürdürüyor. İlkokula başlayan öğrencilere bu yıl 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtılacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik 2013 yılında başlattığı “Doğru Hamlede Buluşalım” projesini sürdürüyor. Türkiye Satranç Federasyonu ile birlikte her yıl ilkokula başlayan öğrencilere satranç takımı dağıtan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da minik öğrencilere 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtacak. Satranç sporunun tabana yayılması amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 3 yılda toplam 91 bin 555 adet satranç takımı dağıttı. 2013 yılında Kocaeli’yi ziyaret eden dünyaca ünlü satranç ustası Garri Kasparov da projeyi detaylı bir şekilde incelemiş ve çok beğendiğini söylemişti.
Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi’nin açılış töreninde konuyla ilgili bir açıklama yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Gençlerimizin iyi yetişmesini, hayata iyi hazırlanmasını hedefliyoruz. Çünkü çocuklarımızı bizim en büyük varlığımız. Geleceğimizi onlara emanet edeceğiz. Geleceğin yöneticileri, tüccarları, mühendisleri, iş adamları onlar olacak. Onun için onları iyi yetiştirirsek, geleceğimizin de iyi olacağına inanıyorum. Bu yüzden gençlerimizle ilgili çok sayıda projemiz var. Bu projelerden birisi de ‘Doğru Hamlede Buluşalım’ projemizdir. Çocuklarımızın boş vakitlerini en güzel şekilde değerlendirebilecekleri satranç, bir zeka oyunudur. Buna önem veriyoruz. Hem sürdürülebilir bir proje, hem ekonomik bir projedir. Tüm yavrularımıza, ilkokula başlayan çocuklarımıza satranç takımı veriyoruz. Satranç Federasyonumuz ile birlikte hazırlanan satranç kitabını veriyoruz. Tüm öğretmenlerimizi de aynı zamanda satranç konusunda eğitiyoruz. Satranç öğretiyoruz öğretmenlerimize. Okullarımızda da zaten satranç seçmeli bir ders. Çocuğun hayatında boşluk bırakmamak, hayatını dolu dolu değerlendirme anlamında bu projeyi de çocuklarımız için hazırladık. Kocaeli’de şimdi çocuklar için satranç ligimiz var. Okullar arasında lig yapıyoruz. Turnuvalar yapıyoruz ve bu turnuvalarda dereceye girenlere ödüller veriyoruz. Sadece dereceye giren çocuklarımıza değil, dereceye giren okullara da ödül veriyoruz. Okullarımıza ne gibi ödüller vaad ediyoruz? Okulun eksiği ne ise, örneğin spor salonu eksikse spor salonu yapıyoruz. Konferans salonu yoksa konferans salonu, kütüphanesi yoksa kütüphane, çocuklar için o okula öncelikli olarak ne lazımsa onu yapacağımızı vaad ediyoruz. Maksadımız okulları teşvik etmek, velileri teşvik etmek, okulun yönetimini teşvik etmekve bu faydalı projeleri hızlı bir şekilde yaygınlaştırmak. Bu şekilde eğitimle ilgili, gençlerimizin hayata hazırlanmasına yardımcı olmakla ilgili bir çok projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak biz destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.