Öğretmenler Ve Öğrenciler Hızlı Okumayı Öğrendi

Öğretmenler Ve Öğrenciler Hızlı Okumayı Öğrendi

SERKA tarafından desteklenen ve Ardahan il Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen Hızlı Okuyalım Projesi kapsamında, Ardahan’daki öğrencilere hızlı okuma eğitimleri verecek gönüllü öğretmenler için beş gün süren bir eğitmenlik kursu düzenlendi.
Ardahan Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan hızlı okuma kursuna öğrenciler gündüz, öğretmenler ise gece eğitimine katıldı.
Diyarbakır Mega Hafıza Eğitimi ve Türkiye Hafıza şampiyonu Erdal Akildiz’in verdiği ve 5 gün süren kursa katılan 40 kişi sertifika almaya hak kazandı.
Öğrenci ve Öğretmenlere hızlı okuma eğitimini veren Erdal Akildiz,, öğretmenlerin meslekleri icabı zaten hızlı okuduklarını, ancak bunun hızlı okuma kursu aracılığıyla daha da artacağını ve en önemlisi kurs sonunda eğitmenlik sertifikası alan öğretmenlerin, öğrendiklerini öğrencilerine aktararak okuma ve anlama konusunda daha faydalı olacaklarını söyledi.
Erdal Akildiz, ’’Ardahan Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Nesrin Yörükoğlu hocamızın hazırladığı ve SERKA’nın destek verdiği hızlı okuma programı için buradayız. Bu programda yaklaşık 40 kişilik bir grubumuz var. 20 kişilik öğrenci ile 20 kişilik öğretmen grubumuz mevcut. Hızlı okuma herkesin ihtiyaç duyduğu bir program. Bunu öğrenciler açısından düşünecek olursak; öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınav süresini iyi yönetemiyorlar ve sınav da soruları çözme noktasında yetiştiremiyorlar. Böylelikle de istedikleri bölümleri de elde edemiyorlar ve ulaşamıyorlar. Hızlı okuma programı sayesinde okuma hızımızı minimum iki kat ya da üç kat arttırabiliriz. Aynı zaman da buna bağlı anlama oranımızı da artırabiliriz. Burada uyguladığımız yaklaşık 18 saatlik bir programdan oluşmakta. Bilgisayar yazılım programı ile çocuklarımız görme açılarını genişletmekte ve bu sayede okuma hızlarını arttırmaktadırlar. Öğrencilerimiz oldukça gayretli ve programa karşı istekliler. Aslında çok az kişi bu eğitimden faydalanıyor. Akşam grubunda öğretmenlerimiz de var. Kendileri de bu teknikleri, egzersizleri öğrenerek doğru eğitimli öğrencilerimizi bu konuyu çok iyi bir şekilde aktarabileceklerdir. Sadece öğrencilerin değil, aslında herkesin ihtiyaç duyduğu bir eğitimdir hızlı okuma. Şöyle ki kısıtlı zamanlarda birçok bilgiye ulaşmak gerekiyor, birçok kitabı okumak gerekiyor ve bunu ancak hızlı okuyarak yapmamız mümkündür" dedi.
İnsanlarda anlayabilmek için yavaş okuyarak anlama anlayışının yanlış olduğunu söyleyen Akildiz, ’’İnsanlarda şöyle bir anlayış vardır? Anlayabilmek için yavaş okumaları gerektiğine inanırlar ama bu kesinlikle yanlış bir anlayıştır, şöyle ki; beynimiz çok hızlı düşünen bir organımızdır. Hızlı düşündüğü için de belli bir okuma hızına ihtiyaç duymaktadır. Okuma hızımız düşük olduğu zaman o boşlukta düşünme hızımız ile okuma hızı arasında olan boşlukta beynimiz ekstra birçok şeyi düşünebilir ve bu şekilde okuma esnasında konsantrasyonu düşer. Okuma hızımız ne kadar artarsa buna bağlı olarak konsantrasyonumuz o kadar artacaktır’’ şeklinde konuştu.
Kursa katılan Yunus Emre Ortaokulu Müdürü Osman Erdem, ’’Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen ve SERKA tarafından desteklenen hızlı okuma kursu benim için daha ziyade bir meraktı. Kursa katıldıktan sonra kendimde üç gün içerisinde değişiklik fark ettim. İlk gün başladığımda okuduğum kelime sayısı ile üçüncü gün sonundaki kelime sayısı arasında bayağı bir fark oluştuğunu, yazılara daha dikkatli baktığımı, sayıları daha seçici gördüğümü fark ettim’’ şeklinde konuştu.
Hedefi doktor olmak olan minik öğrenci ise, ’’Bu kursa gelme amacım hedefime ulaşmak, hedefim ise doktor olmak. Kursa katılarak amacıma ulaşacağımı düşünüyorum çünkü yaptığımız anlama testleri ile okuma hızımızı ölçmek gibi teknikleri bu kurs sayesinde öğrendim. Benim için çok yararlı oldu ve umarım bu kursu devam ettirirler’’ dedi.