Sağlık Muhabirleri’nden Vali’ye Acı Sağlık Raporu

Sağlık Muhabirleri’nden Vali’ye Acı Sağlık Raporu

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Şubesi yönetimini kabul eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, sağlık yatırımları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. SMD tarafından hazırlanan İzmir Sağlık Raporu’nu inceleyen Toprak, "Raporunuzda belirtilen sorunlar fiziki yetersizliklerden kaynaklanıyor" dedi. Vali Toprak, İzmir Aydın Otoyolu üzerine yeni bir şehir hastanesi yapacaklarını ilk defa açıkladı.
SMD Başkanı Erkan Doğan tarafından takdim edilen raporda, İzmir’deki hastanelerin sorunları ele alındı. Raporda, Tepecik’teki Ege Doğumevi Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğunluk nedeniyle birden fazla hamile kadının aynı yatakta yatmak zorunda kaldığı, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Onkoloji Servisi’nde ise hijyen sorunlarının yaşandığı belirtildi.
İzmir Sağlık Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı Erkan Doğan, Dernek üyeleri Ayça Özgül, Eral Aytemiz, Mert Neşet Muslu ve Gizem Taban, İzmir Valisi Mustafa Toprak’ı makamında ziyaret etti. Sağlık haberleri yapmanın yanı sıra sağlık sorunlarının çözülmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını belirten Erkan Doğan, "Sağlık sorunlarının çözümü mesleğimizin bir parçası. Aynı zamanda bunu bir vicdani sorumluluk olarak görüyoruz. Bu sorunları dile getirmek, İzmir ve Ankara’daki sağlık yöneticileri ile paylaşmak amacıyla İzmir Sağlık Raporu’nu hazırladık. Ve ilk olarak size takdim ediyoruz" dedi. Doğan, Sağlık Raporu’nun tamamını birkaç gün içerisinde İzmir kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.
Sağlığın çok önemli olduğunu belirten Vali Toprak, SMD’nin İzmir Sağlık Raporu’nu dikkatlice inceledi. Rapordaki sorunların yüzde 90’ının fiziki yetersizliklerden kaynaklandığını anlatan Vali Toprak, "Odaların koğuş sisteminden kurtulup, bir yatakta iki üç kadın doğum hastasının kaldığı hastaneleri yenilemek gerekiyor. İfade ettiğiniz konuların yüzde 90’ı fiziki mekanlarla ilgilidir. İzmir’de fiziki mekan konusunu çözebilirsek tespit edilen sorunlar da çözülmüş olacak." dedi.
3 hafta önce Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ile İzmir’deki sağlık yatırımlarını incelediklerini belirten Toprak, "İzmir’e iki şehir hastanesi yapılacak. Birisinin ihalesi yapıldı. Bayraklı’da iki bin 50 yataklı bir hastane yapılacak. Temeli atıldı ama projesi, revizyonu, ruhsatlarının alınması belli bir zaman alıyor. Müteahhit şantiye kurup yakın zamanda inşaata başlayacak. Bu yatırım önemli bir eksikliğimizi giderecek. İkinci şehir hastanesinin yapımıyla ilgili çalışma var. Bu hastanede bin yatağın üzerinde olacak. Sağlık Bakanlığı projeyle ilgili çalışmaları yürütüyor. Yer bulundu. Tüm yolların kesiştiği bir noktada 350 dönümlük bir alanda yapılacak. Yeni kampüs Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe kampüsü yakınlarında Aydın yolu üzerindeki alana yapılacak" dedi.