Trafik çilesinde dünya üçüncüsü

Trafik çilesinde dünya üçüncüsü

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki dünyaca ünlü navigasyon firması TomTom tarafından 2015 yılı trafik endeksi verilerinin derlenerek yapılan sırlamada İstanbul Meksiko City ve Bangkok’tan sonra üçüncü sırada yer aldı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya, 2008 yılından bu yana trafik sıkışıklığı küresel olarak yüzde 13 oranında arttı. Kuzey Amerika, trafik sıkışıklığı bakımından 8 yıl boyunca yüzde 17’lik artış elde ederken ekonomik sıkıntıların baş gösterdiği Avrupa’da ise trafik sıkışıklığı sadece yüzde 2 oranında arttı. İtalya ve İspanya gibi Güney Avrupa ülkelerinde ise, son 11 buçuk yılda yaklaşık yüzde 7 ve 13 oranında düşüş yaşandı.

Şirket, şehirlerin trafik sıkışıklığının sabah ve akşam saatlerinde yoğun olduğu saatleri göz önünde tutarak dünyanın en yoğun trafiğine sahip 10 kentini açıkladı. Listenin ilk sırasında yüzde 59 ile yer alan Meksiko City kentini, yüzde 57 ile Bangkok ve yüzde 50 ile İstanbul takip etti. Rio de Janerio’nun yüzde 47 ile dördüncü olduğu listede, Moskova yüzde 44 ile beşinci, Bükreş yüzde 43 ile altıncı, Salvador yüzde 43 yedinci, Brezilya’nın Recife kenti ise yüzde 43 ile sekizinci oldu. Chengdu’nun yüzde 41 ile dokuzuncu sırada yer aldığı listenin sonunda Los Angeles yüzde 41 ile yer aldı.

SÜRÜCÜLER TRAFİKTE NE KADAR ZAMAN GEÇİRİYOR

Sürücülerin trafikte geçirdiği ekstra zamanın da hesapladığı sıralamada Mexico City’de sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 97, akşam saatlerinde ise yüzde 94 olduğu belirlendi. Bangkok’ta ise sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 85 olduğu, akşam saatlerinde ise yüzde 114 ile rekor düzeye ulaştığı ifade edildi. İstanbul’da ise sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 68, akşam saatlerinde ise yüzde 94 olduğu kaydedilirken, Rio de Janerio’da sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 66, akşam saatlerinde yüzde 79, Moskova’da ise sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 71 akşam saatlerinde ise yüzde 91 olduğu belirtildi.

Bükreş’te ise sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 83 akşam saatlerinde ise yüzde 87 olduğu bildirilirken, Salvador’da sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 67 akşam saatlerinde ise 74 olduğu açıklandı. Recife’de sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 72 olarak kayde geçerken akşam saatlerinde ise yüzde 75 oldu. Chengdu’da sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 73 olduğu akşam saatlerinde ise yüzde 81 olduğu belirtildi. Listenin son sırasında yer alan Los Angeles’ta ise sabah saatlerindeki trafik sıkışıklığının yüzde 60, akşam saatlerinde ise yüzde 81 oldu.