Vali Tapsız,“tarihi Ve Kültürel Öğelerimizi Kilis’imizin Hizmetine Sunuyoruz”

Vali Tapsız,“tarihi Ve Kültürel Öğelerimizi Kilis’imizin Hizmetine Sunuyoruz”

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, restorasyon çalışmalarında sona gelinen Ulu Cami’yi, yeni bulunan Sahabe Hulk Dede türbesini ve kazı çalışmaları devam eden Oylum Höyük’ü yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Kilis’in en eski mahallelerinden Hacı Gümüş Mahallesinde (Hurufat Defteri’ndeki kayıtlarda Sibat Mahallesi) Ulu Cami Sokakta bulunan Ulu Camii restorasyonunda sona gelinen çalışmaları inceleyen Vali SüleymanTapsız, “Kilis’in en eski ve en büyük camisinin kayıtlarda adı Cami-i Kebir olarak geçer. Ancak yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. En eski tamir kitabesinde caminin 1338 yılında onarıldığı anlaşılmakta buna göre yapının Osmanlı dönemi öncesi Memluklar dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır. Anıtsal olmaktan çok yoğun kent dokusu içinde ferah bir yaşam alanı sunma anlayışı yapıya egemendir. Ulu Cami’nin 1924 yılındaki onarımını Halep’in ünlü mimarı Hacı Ahmet Azizi gerçekleştirmiştir ”dedi.
Ulu Cami incelemelerden sonra Hasan Bey Hamamı arkasında yeni bulunan Sahabe Hulk Dede Türbesinde incelemelerde bulunan Vali Süleyman Tapsız, türbeyle ilgili olarak her türlü araştırma ve çalışmanın en kısa sürede yapılacağını belirtti.
ArdındanOylum Mahallesi’nde (eski Oylum Köyü) bulunan, Oylum Höyüğe geçen Vali Tapsız, yapılan kazı çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Doç.Dr. Atilla Engin’den bilgi aldı ve höyükte incelemelerde bulundu. Kazı evini de ziyaret eden Vali Süleyman Tapsız, kazıda çıkan 3000 yıllık eserleri yerinde inceledi.
Tarihi süreç hakkında Vali Süleyman Tapsız, kazı başkanı Doç.Dr. Atilla Engin’denbilgi aldı. Engin,’’Oylum Höyük’deki kazılar, höyük üzerindeki beş farklı alanda ve batısındaki tarlada yer alan “Mozaikli Bazilika” alanında sürdürüldüğünü kaydederek “Elde edilen veriler, Oylum Höyük’te Geç Kalkolitik Çağ’dan (M.Ö. 3500-3000) başlayarak günümüze kadar uzanan kesintisiz bir yerleşimin varlığını ortaya koymaktadır.” dedi.
Vali Süleyman Tapsız, ‘’Güzel Kilisimizde gün geçmiyor ki yeni bir tarihi eser bulmayalım. Kilis’in her karışından tarih çıkıyor. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak görevimiz. Tarihi ve kültürel öğelerimizi bulmak, çıkarmak ve en iyi şekilde Kilis’imizin hizmetine sunmak için aralıksız çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.
Vali Süleyman Tapsız’ın yaptığı inceleme ve denetlemelerde,Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Aldemir’de eşlik etti.