‘Yatak odam gözüküyor üst geçiti oradan kaldırın’

‘Yatak odam gözüküyor üst geçiti oradan kaldırın’

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, D-100 karayolu üzerinde Körfez Yeni Yalı ile Barbaros mahallelerini bağlayan üst geçit 2012 yılında yapıldı. Yeni Yalı Mahallesi’nde oturan Sebahat Taşyürek (80), evinin hemen yanında bulunan üst geçitten yatak odalarının içinin gözüktüğünü, evde rahat yaşamadıklarını iddia ederek, 2013 yılında davacı oldu.


Kocaeli İdare Mahkemesi, üst geçitin yıkılmasına karar vererek, geçitin evden uzak bir alana yapılmasını kararlaştırdı. Yeniyalı ve Barbaros mahallelerini birbirine bağlayan üst geçitin yıkılacağını öğrenenler, duruma tepki gösterdi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ise ev sahibi ile görüşeceklerini belirterek, “Bu kararın uygulanması noktasında biz bir haftalık süre talep ettik. Davacı vatandaşımızla görüşmeler yapacağız. Ümit ediyorum ki vatandaşımızın ihtiyacı olan bu üst geçit yıkımı durdurulur. Olmaması halinde alternatif yerler bakılacaktır” dedi.

Mahalleliden tepki

Üst geçitin yıkılmasını istemediklerini söyleyen Yeni Yalı Mahallesi Muhtarı Yusuf Yanar, “28 bin kişiye hitap ediyor. Bu köprü yıkıldığı zaman iki mahallenin ulaşımı kesilecek” diye konuştu.