Dünyanın gözü İstanbul'daki dörtlü zirvede

Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Suriye konulu dörtlü zirve, Almanya, Fransa ve Rusya'nın katılımıyla bugün Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'nde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye zirvesi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Putin ile görüştü.

Dünyanın gözü İstanbul'daki dörtlü zirvede

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğindeki zirve için öğlen saatlerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Astana platformu ile BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura katılacak. Suriye konulu dörtlü zirvede ana gündem, İdlib'deki ateşkesin sağlamlaştırılması ve Suriye krizine siyasi çözüm için ortak çabalar olacak. Ayrıca zirvede, sahadaki gelişmeler, Soçi mutabakatının ardından İdlib'deki durum ve Astana ve Cenevre platformlarında sürdürülen siyasi çözüm süreci ele alınacak.  Dört ülkenin, Suriye krizine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik ortak çabaların uyumlulaştırılması hedeflenirken, toplantının sonunda dört ülkenin ortak bir bildiri kabul etmesi bekleniyor.  Zirveye liderlerin yanı sıra bakanlar düzeyinde de katılımların olması beklenirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyetinde yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve kapsamında, Merkel, Macron ve Putin ile ikili görüşmeleri de olacak.  Saat 15.00'de başlayacak zirve öncesinde Vahdettin Köşkü'nde de hazırlıklar tamamlandı. Konuk ülkelerin bayrakları göndere çekildi. 

DÖRTÜ ZİRVE ÖNCESİ KRİTİK GÖRÜŞMELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde bugün gerçekleşecek Suriye konulu dörtlü zirve öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ikili ve heyetler arası bir görüşme yaptı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da zirve öncesi Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya gelerek, İdlib'deki son durum başta olmak üzere bölgesel güvenlik konularına ilişkin görüştü. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SURİYE ZİRVESİ İÇİN VAHDETTİN KÖŞKÜ'NDE 

Suriye konulu dörtlü zirve öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'ne geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar Kısıklı'daki konutundan çıkarak, Çengelköy'de ki köşke geldi. 

ALMANYA BAŞKANI MERKEL VAHDETTİN KÖŞKÜ'NDE 

Türkiye'nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirvesi için Almanya Başbakanı Angela Merkel, Vahdettin Köşkü'ne geldi. Angela Merkel'i Vahdettin Köşkü girişinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MERKEL'İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye zirvesi öncesi Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

İki lider Vahdettin Köşkü'nde biraraya geldi. Erdoğan, görüşme öncesi köşkün penceresinden Merkel'e İstanbul Boğazı'yla ilgili bilgi verdi.

PUTİN VAHDETTİN KOŞKÜ'NDE

Türkiye'nin ev sahipliğindeki Suriye konulu dörtlü zirve öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Vahdettin Köşkü'ne geldi. Makam aracıyla gelen Putin, köşke girdiği sırada kendisini görüntüleyen basın mensuplarına el salladı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye zirvesi öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

İki lider Vahdettin Köşkü'nde biraraya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER