Ayakkabı sektöründe yaz sezonu ürünleri yüzde 40 zamlı geliyor!

Ayakkabı sektöründe yaz sezonu ürünleri yüzde 40 zamlı geliyor!

Murat Zaim, ayakkabı sektöründe yaz sezonu ürünlerine dair değerlendirmelerde bulundu. Zaim, depremler nedeniyle bu yıl Türkiye’yi ziyaret edecek turist sayısının azalacağı yönünde endişe olduğunu anlatarak, “Umarım böyle bir durumla karşılaşmayız. 2022’de toplam ciromuzun yüzde 15’i turistlere yapılan satışlardan gelmişti. Bu yıl turist sayısında belli bir düşüş olsa bile Derimod’a olumsuz etkisinin sınırlı kalacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Murat Zaim, yaza geçerken ayakkabı fiyatlarının yüzde 40-50 artacağını belirterek, “Maliyetleri az yansıtmaya çalışan bir firmayız. Bizim maliyetlerimiz üretici fiyat endeksindeki artış oranında artıyor. Son dönemlerde maliyet artış hızında bir miktar azalma oldu. Döviz kurlarındaki yüksek artış da fiyatlamayı etkiliyor” dedi.

"Deprem öncesi satışlar yakalandı"

Depremden etkilenen Gaziantep, Adana gibi kentlerdeki tedarikçilerinde büyük sorun olmadığını ancak Hatay'da yıkılan üretim tesislerinin bulunduğunu kaydeden Zaim, afet bölgesinde 20 tedarikçilerinin olduğunu ve ürünlerin 3'te 1'inin buradan geldiğini aktardı.

“Hatay üretime geri dönemeyecek. Muhtemelen farklı bölgelere taşınacaklar. Onlar için makine desteği veriyoruz. Tesisi yıkılan tedarikçileri de başka yere taşınarak üretime devam etmesi için yatırımlarla destekleyeceğiz. Deprem zamanında işi gücü bıraktık. Bölgede tedarikçilerin vadeli çeklerini alıp erken ödeme sunduk” diye konuşan Zaim, depremin ilk haftasında ülke genelinde satışların yüzde 35-40'a kadar düştüğünü kaydetti. İnsanların yeniden alışverişe döndüğünü dile getiren Zaim, deprem öncesi satışların yakalandığını belirtti.