Bakan Elitaş'tan flaş açıklamalar

Bakan Elitaş'tan flaş açıklamalar

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı Koordinasyon Kurulu 4. Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “2016 yılı ihracat hedefimiz Orta Vadeli Program’da 155,5 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Stratejide yer alan tüm performans hedeflerine ulaşılması, başta OVP olmak üzere 2023 hedeflerimize giden yolda gerekli ivmeyi sağlayacaktır. 2023 stratejimizde belirlenen hedeflerin ilgili tüm kurum ve kuruluşların ortak gayretiyle ve bir ekip çalışması ile başarılması mümkündür. Zira bu eylemler kapsamında tüm kurum ve kuruluşlarımıza önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir” diye konuştu.

“2016 YILINDA 155,5 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIMIZI ÜMİT EDİYORUM”
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Elitaş, Rusya ile ihracat kalemleri açısından son gelişmeler çerçevesinde Rusya’da ihracat konusunda yeni bir adım atılıp atılmadığı sorusu üzerine şunları kaydetti:


“Rusya 2014 ve 2015 yılından itibaren zaten gelir seviyesindeki olağanüstü düşüşler dolayısıyla dünya ticaretinde daralmasız devam ediyordu. Normal şartlar altında bizim Rusya ile 1 Ocak ve 30 Kasım tarihleri arasındaki 2015 yılındaki ihracatımız ticaret hacmimizde yüzde 40’yık bir daralma vardı. Bu bir aylık süre içerisinde 2015’in son anındaki dönemde yüzde 50’yi biraz aşan bir şekilde bir daralma ortaya çıktı. Yine 2015’in 1 Ocak-30 Kasım şeklinde devam ediyor. Biz bu gelişmeleri gördüğümüzden dolayı gelirlerinin büyük bir kısmı doğal kaynaklardan olan ülkelerin alternatif pazarları araştırmak için gayretler gösterdik. Bunun neticesini de aldık. 2016 yılından itibaren bu ihracat potansiyelimizi götürebilmek için yeni pazarlar bulmak için gayretler gösteriyoruz. 2015 yılında ihracatımızda yüzde 2 miktar cinsinden bir artış var. Fakat dolar paritesinin euroya karşı olağanüstü derecede yüzde 19 civarında değerlenmesi münasebetiyle parite etkisinden dolayı 13 milyar dolara yakın bir ihracatın parasal bir noksanlığı söz konusu. İthalatta da aynı durum gerçekleşti. 2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulup ortaya çıkarmak ve Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlara baktığımızda dünyadaki büyüme potansiyellerini negatif yönünde revize ederken, Türkiye ile ilgili büyüme potansiyelini pozitif yönde revize ettiklerini ifade etmek istiyorum. 2016 yılı istikrar oluştuğunda emtia fiyatları durağanlaştığında parite etkisi de minimize olduğu takdirde biz 2016 yılında 155,5 milyar dolarlık hedefimize ulaşacağımızı ümit ediyorum.”

2016-2019 için güçlü bir revize olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Bakan Elitaş, “2016-2019 yılıyla ilgili teknolojik ürünlere, katma değeri yüksek ürünlere yatırım imkanlarını döndürebilmek için Türkiye’nin ihracat yapısını daha farklı bir pozisyona, üst seviyeye çıkarabilmek için bu strateji toplantısını yapıyoruz. Bu toplantının hedefi Türkiye’nin ihracat potansiyelini arttırmak ve nitelikli bir ihracat ürünü ortaya çıkarmak” ifadelerini kullandı.