Bakan Nebati: İkinci el konut kampanyası için bankalarla görüşüyoruz

Bakan Nebati: İkinci el konut kampanyası için bankalarla görüşüyoruz

Nebati, AA Editör Masası'nda gündeme dair değerlendirmeler yapıyor. Bakan Nebati, enflasyonla ilgili, "2022'de dünyanın her ülkesinde enflasyon yükseldi. Türkiye'de enflasyon hariç, tüm makro ekonomik göstergelerde tam bir iyileşme var" ifadelerini kullandı.

"İkinci el konut kampanyası olacak mı" sorusu üzerine Nebati, şunları söyledi:

"İkinci elle ilgili ilk başladığımızda ikinci ele vermeyelim dedik. Şimdi bakıyoruz ki, ikinci elle ilgili de bir talep var. Bu kampanyalar dışında bankalarla görüşerek ikinci elde bir çalışma yapıyor arkadaşlarımız. Bankalarımız, kendi belirledikleri faizle ikinci el konut konusuna girebilir." 

"Daha önceki kampanyalarda konut fiyatları yükseldi"

Orta gelirlilere yönelik kampanyaya ilişkin konuşan Nebati, pazartesi gelecek taleplere göre kredileri artırabileceklerini söyledi. Nebati, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Daha önceki kampanyalarda konut fiyatları yükseldi, konuta ihtiyacı olmayanlar aldılar, evini satanlar da paraları dövize yatırdılar. Konut fiyatlarının yükselmesi için kimlerin niçin yaptığını radarla takip altına almış olduğumuz için internet sitelerinden emlakçılara kadar her türlü fiyatlandırma bizim elimizde. Bunu yapmayın diyoruz. Bizim amacımız konuta ihtiyacı olan vatandaşların konut alabilmeleri. İlk 3 yıl kendisi kirada oturuyormuş gibi taksit belirledik. Hazine Bakanlığı, faizin büyük kısmını üstlenmiş olacak. 5 yıl da satılmayacak."

Rayiç bedel konusu

Rayiç bedelle ilgili çalışma hakkında ise Nebati, "Rayiç bedellerle gerçek değer arasında marj açıldı. Vatandaş niçin gerçek değeri yansıtmıyor, bunu çözmemiz lazım. Çünkü vergilerden dolayı. Vatandaşın memnuniyeti, bakanlığın iradesi ve aynı zamanda belediyelerin de gelirlerinin aynı seviyede devam etmesi konusunda ortaya konacak uzlaşmayla bu işin çözüleceğine inanıyoruz. Bu gerçek bir reformdur. Bunun gerçekleştirilmesi lazım" diye konuştu.

Nebati, fiyat sabitleme kararlarıyla ilgili "Herkesten enflasyonla mücadelede elini taşın altına koymasını istiyorum. Giyim ve ayakkabı sektörü de indirimleri ocak ayına çekerek bize katkı sağlayabilir" değerlendirmesini yaptı.

KGF kredisi

Nebati, EYT'de verilen KGF kredisinin "36 aya kadar vadesi, 6 ay ödemesiz dönemi olacak. Faiz oranları da düşük. Bankalar ve katılım finans kurumları da iştirak edecek" bilgisini verdi. Bakan Nebati, KGF kredisine dair detayları saat 14.00'de açıklayacaklarını belirtti. Nebati, KGF kredisi açıklamasından sonra "Kredi bulamıyorum diyen kalmayacak" dedi.

Nebati, KKM'nin fırsatlarının, maliyetlerinden fazla olduğunu belirterek "Dövizde çözülme devam ediyor, yastık altındaki birikimler de KKM hesaplarına geldi" dedi.

"Bütçe rakamları muhteşem"

Hazine ve Maliye Bakanı, 16 Ocak'ta açıklanacak bütçe rakamlarının "muhteşem" olduğunu söyleyerek "Son yılların en iyi bütçe rakamlarını açıklayacağız" şeklinde konuştu.