Bayram Öncesi Destek Ödemeleri Yarın Yapılacak

Bayram Öncesi Destek Ödemeleri Yarın Yapılacak
Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımı ödemelerinin Kurban Bayramı sebebiyle erkene çekildiğini duyurdu. Bu kapsamda yarın itibarıyla toplam 4.2 milyar TL tutarındaki ödemelerin hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kurban Bayramı öncesinde evde bakım yardımı ödemeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, evde bakım yardımı kapsamında yapılacak ödemelerin yarın itibarıyla hesaplara yatırılacağını belirtti. Toplamda 4.2 milyar TL tutarındaki ödemelerle hak sahibi başına aylık 7.608 TL ödeme yapılacak.

Evde Bakım Yardımı'nın engelli bireylerin ailelerinin yanında desteklenmesini amaçlayan önemli bir hizmet modeli olduğunu belirten Göktaş, bu yardımların 2006 yılında başladığını hatırlattı. Engelli vatandaşların aile ortamında bakım görmelerinin öncelikli olduğunu vurgulayan Göktaş, bu yardımların aile birliğinin korunması ve güçlenmesine katkı sağladığını dile getirdi.

Göktaş, evde bakım yardımı ile tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirtti. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik ve istihdam gibi temel haklarına tam erişimlerini sağlamak için hak temelli politikalar geliştirdiklerini ifade etti. Toplumun her kesimine ulaşmayı hedefleyen bütüncül ve adil sosyal hizmet modelleri geliştirdiklerini söyledi.

odemeler-yarin-hesapta2.jpg

Kurban Bayramı dolayısıyla tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine yapılacak olan Evde Bakım Yardımı ödemelerinin yarın itibarıyla hesaplara yatırılacağını belirten Göktaş, bu ay yaklaşık 560 bin vatandaşın bu yardımdan yararlanacağını açıkladı.

Toplam 4.2 milyar TL tutarındaki ödeme ile ilgili olarak, “Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde, engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf ve sürdürülebilir bir anlayışla devam etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.