Bulgarların akın ettiği Edirne’de dükkân fiyatları uçtu!

Bulgarların akın ettiği Edirne’de dükkân fiyatları uçtu!

Geçen yıl kirası 10 bin lira olan dükkân, bugün 40 bin liraya yükseldi. Bölgedeki dükkân fiyatları İstanbul İstiklal ve Bağdat Caddeleri ile yarışıyor.

Öte yandan, son 6 ayda Edirne Sanayi ve Ticaret Odasına 62 firma yatırım için başvurdu.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, yalnızca kiralık dükkân değil depo ve satılık dükkân fiyatları da arttı. İlin en işlek caddesi olan Saraçlar’da 240 metrekare için 35 milyon lira isteniyor. Dükkân fiyatları 10 milyon TL’den başlıyor. Saraçlar Caddesi’nin arka sokağında bile atıl durumdaki dükkânlar için 5 milyon lira fiyat talep ediliyor. 1.000 metrekarelik depo alanı için aylık 30 bin lira kira, satılık olarak ise 10 milyon lira bedel biçiliyor.

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, Bulgar vatandaşlarına pasaportsuz giriş imkânı tanınması ile ticaretin arttığını belirterek, “Ticaret yapmak için dükkân arayan kişilerin sayısı ciddi şekilde arttı. İstanbul’dan büyük imalatçı firmalar arıyorlar. Böyle talepler de olunca kiralar alıp, başını yürüdü. Şu anda Edirne’de Çilingirler Çarşısı, Saraçlar Caddesi en hareketli yerler. Buralarda dükkân bulmak zorlaştı. Dükkân bulduğunuz zaman kirası; en ufağı 40 bin TL’den başlıyor. Daha önce 10-15 bin TL idi. Şu anda 50 bin TL’lerin üzerinde kiralar” dedi.