Çalışma saatleri kısalacak mı? Bakan Bilgin'den "Mesai saatlerine düzenleme" açıklaması

Çalışma saatleri kısalacak mı? Bakan Bilgin'den "Mesai saatlerine düzenleme" açıklaması

Çalışma saatleri kısalacak mı? Sorusunun yanıtı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Mesai saatleri" ile ilgili açıklamaları sonrasında, işçiler ve çalışanlar tarafından merak edildi.

BAKAN BİLGİN'DEN "6 SAAT MESAİ" AÇIKLAMASI

Haftalık 45 saat olan çalışma süresinin kısaltılması gerektiğini belirten Bilgin, "Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız" dedi.

Bilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.

Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz.

Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız."

Peki bu değişiklik için uzman isimler ne diyor?

Yeminli Mali müşavir Ahmet Kurtuluş milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Olasılık dahilinde görmüyorum. Şu anda halihazırda haftalık çalışma saat süresi 45 saattir. Bunun içerisinden 1 saat düşürüldüğünde totalde fiili çalışma süresi günlük 8 saattir. Piyasa koşullarında bu süre 11-12 saate kadar çıkıyor.

Sürenin 6 saate kadar düşmesinin olasılık dahilinde olacağını düşünmüyorum. Ben halihazırda iş kanunda yazılı olan 45 saatlik uygulamanın genele yayılması gerektiğini düşünüyorum. Daha sonrasında 6 saatlik uygulamaya geçilebilir. Ancak ondan sonrasında bu yapılabilir.

'PİYASA GENELİNDE HAFTALIK 45 SAAT YAYILMALI'

Biz önce piyasanın genelinde, iş dünyasının genelinde haftalık 45 saati yaymalıyız. Bu çok ilerleyen bir süreçte olabilir ama yakın gelecekte ben bunu olasılık dahilinde görmüyorum.

ZORUNLU MU TUTULACAK?

Düzenleme iş kanununda yer almalı. Şu anda haftalık 45 saat mesaisi iş kanununda yazılmalı. Bir değişiklik yapılacaksa iş kanununda yer almalı, bunun üzerindeki çalışmaların fazla çalışma kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor.

'İŞ DÜNYASININ BUNU KABULLENECEĞİ KANAATİNDE DEĞİLİM'

Böyle bir uygulama gelirse 6 saat normal çalışma saati, bunun üzerindeki olan süreler fazla mesai olarak değerlendirilecektir. Şu anda Türkiye'deki iş dünyasının bunu kabullenebileceği kanaatinde değilim.

'YÜZDE 50'LİK DİLİMİN DE UYMASI LAZIM'

Normal çalışma süresi 45 saat olan işletmelerin oranı yüzde 50 seviyesindedir. Öncelikle diğer yüzde 50'lik dilimde olan işletmelerin buna uyması lazım ondan sonra böyle bir düzenleme söz konusu olabilir.

ÇALIŞANLARIN PERFORMANSINI ARTIRIR MI?

Mutlaka, çok faydalı olacaktır. Sanayi devrimi yapıldığında insanlar 12-13 saat çalışıyordu. Son dönemde 8 saat normal süreye inilmesi ki bu da haftalık 45 saate tekabül eder bu uygulama çalışma verimliliğini artırmıştır.

'ÇALIŞANIN VERİMLİLİĞİNDEN FAYDALANMA DURUMU OLACAKTIR'

Dolayısıyla 6 saate düşmesi halinde çalışanın verimliliğinden faydalanma durumu artacaktır.

YENİ DÜZENLEMELER BEKLİYOR MUSUNUZ?

Çok kısa vadede bir yenilik beklemiyorum. Denetimler sıkılaştırılarak kayıt dışının önüne geçilmesi durumunda yeni teşviklerin gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

Seçim sonrası dönemde kayıt dışılığı önlemek adına yapılan denetimlerin sıkılaştırılması söz konusu olabilir."