Dikkat! Geciken 3 bin 600 lira ödeyecek

Dikkat! Geciken 3 bin 600 lira ödeyecek

Kira geliri elde edenler için mart ayı çok büyük önem taşıyor. Çünkü bu ayda gelirlerini beyan ederek vergisini hesap ettirmeleri gerekiyor. Eskiden vergi dairelerine giderek yapılan ve zaman harcanan beyanname artık elektronik ortamda çok kolay olarak yapılıyor. Süreyi geçirir ve beyanname vermezseniz iki türlü kaybınız ortaya çıkar. Öncelikle kira geliriniz ne olursa olsun bunun 3 bin 600 lirası istisna kabul ediliyor ve vergisini ödemiyorsunuz. Ayrıca yaptığınız onarım, su, elektrik, hatta belli şartlarda eğitim sağlık gibi harcamaları da vergi matrahınızdan düşürebiliyor ve verginizi indiriyorsunuz. Ama 25 Mart'a kadar beyanname vermezseniz size sağlanan bu 3 bin 600 liralık istisnayı kaybediyorsunuz. Takvim'in haberine göre, böylece gelirinizin tamamı üzerinden vergi ödemek zorunda kalıyorsunuz. Buna birde gecikme cezanız ekleneceği için ödeyeceğiniz miktar yükseliyor. O yüzden ihmal etmemekte fayda var.

GİB.GOV.TR'YE GİDİN

Elektronik ortamda hazır beyanname doldurmak imkanınız var. Adım adım yapacağınız işlemleri sıralayalım:

Öncelikle gib.gov.tr adresine girerek TC kimlik numaranız ile işlemleri başlatın.

Buradan beyanname doldur ekranına giderek burada sizden istenen bilgileri yazın. Burada yine kimlik bilgilerinizi yazmanız gerekecek.

Bu bölümde ayrıca kira geliriniz ve konutunuzla ilgili bilgiler de isteniyor. Burada kaç lira kira geliri aldığınız da beyan edeceksiniz.

Geçmiş yıllarda aynı konut ya da iş yerinden kira geliriniz varsa bu bilgiler de isteniyor.

Sistem otomatik olarak götürü yöntemini seçiyor ve yüzde 25 gider indirimi yapıyor. Sizin yaptığınız giderler varsa gerçek gider yöntemini seçerek verginizi daha da düşürebilirsiniz.

Bunu seçtiğinizde ekrana yaptığınız giderleri belirtmeniz için liste gelecek.

Yapacağınız seçimlerden sonra sistem sizin ödeyeceğiniz vergiyi de hesaplıyor.