Ekonomi Balıkçıları da Vurdu

Ekonomi Balıkçıları da Vurdu
Balıkçılar, yüksek akaryakıt fiyatları ve vatandaşların alım gücündeki düşüşten şikâyetçi. Balıkçı İbrahim Gündoğdu, "Bu sezon çok zorlu geçti. İnsanların alım gücü ciddi şekilde azaldı. Eskisine göre neredeyse yüzde 50'ye kadar düştü diyebilirim" dedi.

Sinoplu balıkçılar, 1 Eylül'de başlayan ve 15 Nisan'da sona eren balık av sezonunu değerlendirdi. Geçmiş yıllara kıyasla, balıkçılar kâr marjlarında düşüş yaşandığını ve insanların alım güçlerinin azaldığını belirtti.

"Özellikle Kredi Kartlarıyla Devam Ediyorlar"

Sinoplu Balıkçı İbrahim Gündoğdu, şunları söyledi:

"Hayırlısıyla bu sezonu da yüzümüzün akıyla bitirdik. Bundan sonra dip avlarından gelecek olan balıklar olur. Sinop ve çevresi için yeterli olur ama büyük şehirler için zor mevsimler olacak. Onlar daha ziyade havuz balıklarıyla yetinmek zorunda kalacaklar ama bizler dip avlarından gelen mezgit, istavrit, kalkan, iskorpit balığımız özellikle barbun, tekir balıklarla idare edeceğiz. Bu sezon çok kritik geçti. İnsanların alım güçleri bayağı bir düştü. Eskiye oranla hemen hemen yüzde 50 diyebilirim. Bizim işlerimiz de yüzde 50’ye düştü. O kadar ahım şahım işlerimiz olmuyor. Geçen yılları arıyoruz. Müşterilerin alım güçleri de çok zayıf. Özellikle kredi kartlarıyla devam ediyorlar. Alım güçleri zayıf."

‘'Büyük Kayıklarımız 3-4 Ton Mazot Yakmak Zorunda Kalıyor"

ekonomi-balikcilari-da-vurdu2.jpg

Balıkçı Ümit İslah şu ifadeleri kullandı:

"Bu sezon ekonomik olarak düşük. Balık düzeni az. Balıklarımız da az sayıda geliyor. Eskiye oranlar şu anda işlerimiz daha düşük. Eskiden daha çok balık oluyordu. Bu sene alım da düştü. Bu sezon bitik. Büyük kayıklarımız 1-2 ton mazot yakarken şimdi 3-4 ton mazot yakmak zorunda kalıyor. Artışlar yüksek. Tekneler balıkların peşine gidiyor ama balık yok. Vatandaşın da alım gücü düştü. Maaşlardan da belli zaten. Bir kalkan balığı burada 10 bin liradan aşağı değil. Vatandaş zaten 10 bin lira maaş alıyor tüm maaşını da buna veremiyor. Eskiden 5 bin liraya aldığı kalkanı şimdi 10 bin liraya alıyor."

Balıkçı tezgahına gelen İbrahim Oral ise "Çok pahalı. Alma gücümüz yok. Ben emekliyim fakat emekli maaşım bana yetmiyor. Bu sezon 3- 4 kere hamsi yedik, çok da yiyemedik." şeklinde konuştu.