Haftanın Son İşlem Gününde Dolar Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Haftanın Son İşlem Gününde Dolar Değer Kazanmaya Devam Ediyor
Dün alıcılı bir seyir izleyen Dolar/TL, yüzde 0,1 artışla günü 32,3143 seviyesinde kapattıktan sonra haftanın son işlem gününe de yükselişe geçerek yatırımcısının yüzünü güldürmeye başladı.

Sabah saatlerinde 32,5630 seviyesinden işlem gören dolar, ABD'de enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından yükseliş eğilimini sürdürdü. Bu durum, Fed'in faiz indirimi ihtimalini artırırken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcıları anketi ve uluslararası yatırım pozisyonu verileri dikkatle takip ediliyor.

Küresel piyasalarda, ABD'de açıklanan hem tüketici hem de üretici enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasına rağmen karışık bir seyir izleniyor.

Bugün yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında. ABD'de Çarşamba günü açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayıs ayında aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 3,3 artışla beklentilerin altında kaldı. Dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise mayıs ayında aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,2 ile piyasa tahminlerinin altında bir artış kaydetti.

Fed'in Faiz İndirimi İhtimali Artıyor

ABD'de enflasyonun yavaşlamasına karşın, Fed'in şahin duruşunu koruması, piyasalardaki risk algısını yüksek tutuyor. Bununla birlikte, ÜFE verilerinin beklenenden daha hızlı yavaşlamasıyla, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in eylül ayında faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 74'e, kasım ayında ise yüzde 86'ya çıktı. Ayrıca piyasalarda Fed'in aralık ayında ikinci bir faiz indirimine gitme olasılığı yüzde 90 olarak değerlendiriliyor.

Yurt İçinde ve Avrupa'da Gözler Verilerde

Yurt içinde bugün TCMB'nin piyasa katılımcıları anketi ve uluslararası yatırım pozisyonu verileri izlenirken, Avrupa'da ise Avro Bölgesi dış ticaret dengesi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın konuşması takip edilecek. ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verileri de yatırımcıların radarında olacak.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 artışla 105,4 seviyesinde bulunuyor.

dolar-yukseliste.jpg

Analistler, dolar endeksinde 106 ve 107 seviyelerinin direnç, 105 ve 104 seviyelerinin ise destek olarak öne çıktığını belirtiyor. ABD'de açıklanan verilerin enflasyonla mücadele kapsamında sıkı duruşun meyvelerinin alındığını gösterdiğini ifade eden uzmanlar, gelecek dönemde açıklanacak makroekonomik verilerin, ekonomide yavaşlama sinyalleri verip vermeyeceğinin yakından izleneceğini belirtiyor.

Dolar/TL, Avro/TL ve Sterlin/TL Durumu

Dolar/TL, yeni güne yüzde 0,8 değer kazancıyla başlamasının ardından saat 09.30 itibarıyla 32,5630 seviyesinden işlem görüyor.

Avro/TL önceki kapanışın hemen üzerinde 34,9390 seviyesinde seyrederken, sterlin/TL ise yüzde 0,1 düşüşle 41,4870'den işlem görüyor. Bu hareketlilikler, piyasaların ABD ve Avrupa'dan gelen verilerle şekillendiğini gösteriyor.