Kamu işçileri dikkat! Zam ile ilgili kritik tahmin...

Kamu işçileri dikkat! Zam ile ilgili kritik tahmin...

Milliyet'in haberine göre, Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ'in işçi kesimini, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası' nın (TÜHİS) kamu işverenini temsil ettiği görüşmelerde, belirli bir aşamaya gelindi.

Ekonomist Muhammet Bayram milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "700 bin kamu işçisinin zam pazarlığı nihai aşamaya gelmek üzere. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs'ta Memur-Sen Genel Kurulu'nda müjdeyi verecektir diye düşünüyorum.

Hatta ilgili Genel Kurul'da diğer memur ve emeklilerin de temmuz ayında alacağı zammın müjdesini sayın Cumhurbaşkanı verecektir diye düşünüyorum.

Kamu işçileri tarafından yapılan teklif şuydu: 15 bin TL taban ücret olmasını istiyorlardı. İlk başta ilk 6 ay için yüzde 35 zam, daha sonrası için enflasyon farkı artı yüzde 5'lik zam istiyorlardı. Sosyal hakların da artırılmasını istiyorlardı.

Şu anda hükümet tarafından gelen ilk teklifte 11.500 TL taban ücret belirlendi. İlk 6 ay için yüzde 30 zam belirlendi. Daha sonraki teklifte 12.000 lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 olarak güncellendi.

'13 BİN LİRA CİVARINDA BAĞLANIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM'

Burada ben yine 12 bin lira ile 15 bin TL arasında bir rakamla pazarlığın sonuçlanacağını düşünüyorum. 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanır diye düşünüyorum.

Bu işçilerin doğal hakkı, ben zam kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdeli bir haber vereceğini ve işçi tarafının memnun olacağını düşünüyorum.

SOSYAL YARDIM TALEBİ KARŞILANIR MI?

Kamu işçilerinin sosyal yardım talebinin karşılıksız kalmayacağını düşünüyorum. Memur-Sen Genel Kurulu'nda 1 Mayıs'ta zammın ve sosyal yardım talebinin nihayete erdirileceğini düşünüyorum."