Kamu işçilerinin zam oranı belli oluyor

Kamu işçilerinin zam oranı belli oluyor

Milliyet'in haberine göre, Kara yolları, demir yolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma bakanlıkları, hastaneler ve üniversitelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan zam için yarını işaret etti. Peki ikinci teklifi de kabul etmeyen kamu işçilerinin yeni maaşı ne olacak? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "700 bin kamu işçisinin gözü yapılacak anlaşmada. Burada kamu işçilerinin 15 bin taban ücret, yüzde 45 artış ve 6'inci altı ayda enflasyon farkı artı yüzde 5 talepleri vardı.

'12 BİN LİRANIN BİRAZ DAHA ARTIRILACAK SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ'

İlk etapta devlet tarafından gelen teklif 11 bin liradan başladı, şu anda 12 bin lira seviyesine yükseldi. Nihai olarak bunun biraz daha artırılarak sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Burada ben yine 12 bin lira ile 15 bin TL arasında bir rakamla pazarlığın sonuçlanacağını düşünüyorum. 13 bin lira civarında bir taban ücret bağlanır diye düşünüyorum.

'MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNE ÖRNEK OLACAK'

Sosyal denge tazminatı adı altında verilen tutar ödemelerinin daha da yükseltilmesi talepleri vardı. Bu taleplerin yerine getirileceğini düşünüyoruz. 1 Ağustos'ta memurların toplu sözleşme görüşmeleri olacak.

700 bin kamu işçisine yönelik toplu sözleşme görülmeleri diğer toplu sözleşme görüşmelerine örneklik teşkil edilecektir.

'İLK 6 AYDA YÜZDE 45 ZAM MAKUL OLACAKTIR'

Zaten enflasyon ilk 6 ayda yüksek seyrederek sonraki 6 ayda düşüşe geçecektir. O yüzden ilk 6 ayda yüzde 45'lik artış makul olacaktır diye düşünüyorum.

Kamu işçilerinin özellikle zam artışının kabul edebilecekleri ancak bu seviyenin son olarak masada karar verileceğini düşünüyorum."

BAKAN BİLGİN NE DEDİ? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kamu işçilerine yapılan zam için yarını işaret etti. Bilgin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Cumhuriyet tarihinde asgari ücreti dolar bazında 455 dolarının üzerinde ilk defa gerçekleştirdik. Biliyorsunuz yıllık enflasyon yüzde 42 düzeyinde, düşmeye devam ediyor. Düşecek ama fiyatlar hala yüksek. Bu fiyat yüksekliğinin tahrip ettiği ücretler var. O ücretleri düzenlemek durumundayız ki bunlardan biri de kamu işçileriyle sürdürdüğümüz toplu sözleşme. Türk-İş ve Hak-İş ile cuma günü bunu bir defa daha ele alacağız ve bir uzlaşmaya zaten yaklaştık. Bu sorunu da çözüm yoluna sokacağız" 

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere, özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.