Kiralar en çok o ilçede arttı

Kiralar en çok o ilçede arttı

 İstanbul'un ilçelerinde kira fiyatlarının artışı devam ediyor. Artışın nedenleri arasında yapı stokunun kaliteli hale gelmesi, ulaşım projeleri, kentsel dönüşüm, nüfusun artması gibi nedenler gösteriliyor.

Bu yılın ilk 2 ayında kira fiyatlarının en çok arttığı bölge Ortadoğu ülkelerinden gelen vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği Fatih. Bu ilçede geçen yılın aynı dönemine göre kira fiyatları yüzde 31 arttı. Yüksek oranlı artışta Fatih'i uzak lokasyona sahip Başakşehir ve Beylikdüzü izledi. Başakşehir'de son 1 yılda artış oranı yüzde 28 olurken, Beylikdüzü'nde ise yüzde 25 olarak gerçekleşti.-

'EN DÜŞÜK ARTIŞ Maltepe VE EYÜP'TE'

Kira fiyatlarının en çok arttığı ilçelerden birisi olan ve bu alanda dördüncü sırada yer alan ilçe ise çekmeköy. Burada kira yükselişi yüzde 22 olarak gerçekleşirken sıralamada 5'inci basamakta yer alan Ümraniye'de ise kiralar yüzde 21 artış kaydetti.Kira fiyatlarının son bir yılda yüzde 19 arttığı ve bu konuda 6'ncı sırada yer alan ilçe ise özellikle sahil şeridinde ve Florya bölgesinde markalı konutların yükselmeye başladığı Bakırköy oldu.Bağcılar yüzde 16, Tuzla'da yüzde 14, Gaziosmanpaşa yüzde 13 ve Üsküdar yüze 13'lük kira artışı ile İstanbul'da kira fiyatlarının son bir yılda en çok yükseldiği ilk 10 ilçe içerisinde yer aldı.En düşük artış ise yüzde 3 ile Maltepe, yüzde 5 ile Eyüp ve yüzde 8 ile Şişli olurken, Avcılar, Ataşehir ve Pendik'te zam oranı yüzde 9 şeklinde gerçekleşti.

SON 5 YILDA YÜZDE 170'E VARAN ARTIŞ

2011-2016 arasında yaşanan son 5 yıllık sürece bakıldığında ise kira fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 170'lik oranla yine Fatih oldu. Bu dönemde ev sahiplerinin en çok zam yaptığı diğer ilçeler ise yüzde 164 ile Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa, yüzde 156 ile Ümraniye, yüzde 152 ile Başakşehir, yüzde 147 ile Kadıköy, yüzde 133 ile Pendik, yüzde 126 ile Üsküdar ve yüzde 125 ile Tuzla.Son bir yılda yüzde 19 ile en çok artışın yaşandığı Bakırköy'de geçen 5 yılda kira artışının toplamda yüzde 60 olması dikkati çekti. Bir diğer dikkati çeken nokta ise son bir senede yüzde 3 ile en düşük artışın yaşandığı Maltepe'de yüzde 119'luk yükseliş.- Fiyatları artıracak en önemli etken ulaşımın gelişmesiMilliyetemlak.com Pazarlama Direktörü Aylin Daylan, gelecek dönemde özellikle ulaşımın geliştiği ve kentsel dönüşümün gerçekleştirildiği bölgelerde konut fiyatlarında önemli artışlar beklediklerini söyledi.

Daylan, "Özellikle Kağıthane-Ayazağa, Eskişehir Batıkent, Kadıköy-Fikirtepe, Kağıthane-Çağlayan, Bursa-Nilüfer, Ankara-Keçiören önümüzdeki dönemde öne çıkacak bölgeler" dedi.Türkiye’nin ilk emlak portalı olma özelliği olan www.milliyetemlak.com'un ayda 5 milyondan fazla ziyaret edildiğini ve 50 milyondan fazla sayfanın görüntülendiğini dile getiren Daylan, geniş ilan portföyünün yanı sıra emlak sektörüne dair en güncel haberlerle de sektörün referans noktası konumunda olduğunu bildirdi.Daylan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Yakın zamanda logomuzu ve web sitemizi yenileyerek 'Orası Burada' sloganıyla kullanıcılarımızın karşısına çıktık ve yeni mobil sitemizi de hayata geçirdik. Kullanıcılar hem bilgisayar, hem de tablet ve cep telefonlarından kolay arama seçenekleri ile hızlıca hayallerindeki binlerce satılık veya kiralık konut, iş yeri veya arsaya ulaşabiliyorlar, haritada görebiliyorlar ve emlak sahibi ile iletişime geçebiliyorlar. Milliyetemlak.com ziyaretlerinin %60’dan fazlası cep telefonu ve tabletlerden gerçekleştiriliyor."Portalın 10 yıldan fazla süredir emlak konusunda uzmanlığı ile kullanıcılarına en güncel ve en güvenilir ilanları, sektöre dair tüm haberleri sunduğu bilgisini veren Daylan, "Hayata geçireceğimiz yeni ürünler ve hizmetlerimiz ile önümüzdeki dönemde de kullanıcılarımızın emlak konusunda başvuracakları güvenilir, uzman site olmayan devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.