TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu uyardı: Süt ve ete büyük zam kapıda

TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu uyardı: Süt ve ete büyük zam kapıda

TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, piyasada süt sıkıntısı yaşandığını ve çiğ süt fiyatının bu nedenle Ulusal Süt Konseyi'nin (USK) belirlediği 7 lira 50 kuruşluk referans fiyatın üzerine çıktığını söyledi. Solakoğlu, "Bazı büyük sanayiciler, üreticilerde süt kalmadığı için yüzde 45’e yakın kapasite daralmasına gittiğini söylüyorlar. Mal kalmadığı için, süt için bir kavga başladı" dedi.

Solakoğlu, aynı zamanda SEK Süt’ün sahibi olan Harun Çallı’nın Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanlığı’ndan istifa edebileceğini öne sürdü.

"Kim gelirse gelsin bu hatayı düzeltemez"

Solakoğlu şunları söyledi:

"Mal kalmadığı için, süt için bir kavga başladı. İnekler kesilirse süt kalmaz, süt kalmayınca vatandaş çok daha pahalıya sütü içer. Rafta olsa, bütçesi yetse bile peynir alamaz. Şu anda oraya geldik. Bu saatten sonra zamlar peş peşe gelecektir. Çünkü inekler kesildi. İnekler kesilince de ne et ne de süt bulamazsınız.

Sütün de etin de alternatifi ithalattır. İthalat yaptığınız zaman da yüzde 50’den fazla zam gelmesi anlamına gelir. Gıda enflasyonunu çiftçinin fiyatını sabit tutmaya çalışarak regüle etmeye çalışan kurumların hepsinin yaptıkları hatanın sonucuna ne yazık ki biz 85 milyon olarak katlanmak zorunda kalacağız. Defalarca söyledik, yine söylemeye devam ediyoruz. Bu saatten sonra kim gelirse gelsin bu hatayı düzeltemez."