Apple, Çalışanlarının Bağışlarını İsrail Ordusuna Yönlendirmekle Suçlanıyor

Apple, Çalışanlarının Bağışlarını İsrail Ordusuna Yönlendirmekle Suçlanıyor
Apple, çalışanlarının bağışlarının İsrail ordusuna ve Batı Şeria'daki yerleşimcilere yönlendirildiği iddialarıyla gündemde. Kendilerini "bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar" olarak tanımlayan 133 kişi, durumun araştırılmasını talep ediyor.

Amerikan teknoloji devi Apple, bazı çalışanları ve hissedarları tarafından, çalışan bağışlarını İsrail ordusuna ve Filistin topraklarını işgal eden gruplara yönlendirmekle suçlanıyor. ABD merkezli haber sitesi The Intercept'in haberine göre "bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışan" tarafından imzalanan 133 kişilik bir grup, bu konuda Apple'a açık bir mektup gönderdi.

Mektupta, Apple'ın çalışanlarının bağışlarını İsrail ordusu ve Batı Şeria'daki yerleşimcilerle bağlantılı kuruluşlara gönderdiği öne sürüldü. Apple çalışanları, "Benevity" isimli bir platform üzerinden çeşitli kar amacı gütmeyen organizasyonlara bağış yapabiliyor ve işverenlerinden bu bağışlar için katkı payı alabiliyor. Ancak bağış yapılabilen kuruluşlar arasında İsrail ordusuna destek sağlayan "Friends of the IDF (FIDF)" ve Batı Şeria'daki yerleşimcilere katkı sağlayan "HaYovel", "One Israel Fund", "Jewish National Fund" ve "IsraelGives" gibi örgütlerin de bulunması eleştiri konusu oldu.

Söz konusu mektupta, Apple'ın bu iddiaları derhal soruşturması ve tüm sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışları durdurması talep edildi. Nisan ayında, "Apples4Ceasefire" adı altında örgütlenen Apple çalışanları, Filistin halkına desteklerini gösteren Apple Store çalışanlarının disiplin cezası almasına ve işten çıkarılmasına da itiraz etmişti.

Apple'ın Bağış Politikasına Eleştiriler

Anayasal Haklar Merkezi'nden kıdemli avukat Diala Shamas, bağış listesindeki bazı kuruluşları "en kötü aktörler" olarak nitelendirdi.

Shamas, Batı Şeria ve Gazze'deki yasa dışı faaliyetleri destekleyen kuruluşlara yönelik denetimlerin yetersiz olduğunu belirtti. Ayrıca, ABD Gelir İdaresi'nin uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanına karşı yasaları yeterince uygulamadığını vurguladı.

Shamas, bir kuruluşun 501(c)(3) statüsüne sahip olmasının, onun savaş suçlarına yardım ve yataklık etmediği anlamına gelmediğini belirterek, Apple'ın bu kuruluşlara fon göndermediğinden emin olması gerektiğini ifade etti. Apple'ın bağış listesindeki "Friends of the IDF" kuruluşunun İsrail ordusuna 34,5 milyon dolar bağış aktardığı iddia ediliyor.

İsrail Ordusuna Yönelik Suçlamalar

İsrail ordusu, Filistinlilere yönelik işkence, yargısız infaz ve diğer suistimallerle suçlanıyor. Ayrıca bazı askerlerin Filistinli tutuklulara yönelik kötü muamele görüntülerini sosyal medyada paylaşması nedeniyle ordunun disiplini ve davranışları sıkça eleştiriliyor. The Guardian'ın Aralık 2023'teki haberine göre "IsraelGives" platformu Batı Şeria'daki askeri ve yerleşim faaliyetlerini desteklemek için Amerikalı bağışçılardan 5,3 milyon dolar toplamıştı.

Birçok diğer teknoloji şirketi gibi Apple da web sitesinde Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne bağlılığını ifade ediyor. Ancak BM İnsan Hakları Ofisi, Gazze'ye yönelik saldırılar nedeniyle İsrail ordusunu defalarca kınamış durumda. Apple yönetimi, bu konudaki sorulara yanıt vermemeyi tercih ediyor.