Bakan Bilgin duyurdu! Emeklileri ilgilendiriyor... Refah payı verilecek

Bakan Bilgin duyurdu! Emeklileri ilgilendiriyor... Refah payı verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı özel bir televizyon programında konuştu. Bakan Bilgin, "Kamuda toplu sözleşmelerin özel sektöre de etkisi var" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme dair soruları cevapladı.

"Kamuda toplu sözleşmelerin özel sektöre de etkisi var"

Toplu sözleşmeler hakkında nihai kararın yakın olduğunu belirten Bilgin, "Şu anda kamuda 700 bini aşkın işçilerle ilgili toplu sözleşmemiz devam ediyor. Bir oransal artış yapacağız. Asgari ücretle olan işçilerin 12 bin veya 12 bin 500'e çekilmesi. Onların talep ettiği bir rakam var onların üzerinde. Toplu sözleşmeleri Kamu İşveren Sendikaları yapıyor. Ben orada devletin temsilcisiyim. Bugün veya yarın bir araya gelecekler. Biz nihai kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız. Kamuda çalışanlarımızın alacağı ücret seviyeleri fevkalade önemli. Kamu sektörü emekçileri özel sektöre de öncülük ediyorlar. Kamu çalışanları yani memurlar bundan olumsuz etkilenmiyor. Biz refah payıyla birlikte yüzde 30 kamu çalışanlarına zam yaptık. Şimdi Temmuz'da onların zamları var. Bunu yeniden refah payıyla birlikte ele alacağız. Memurların çalışmaları başka, sosyal şartları başka. Memurların günlük ücretlerine yansıyan çeşitli kalemler var" ifadelerini kullanıdı.