Bakan Kurum’dan sosyal konut açıklaması! "25 Ekim'de 17 ilde temelleri atıyoruz"

Bakan Kurum’dan sosyal konut açıklaması! "25 Ekim'de 17 ilde temelleri atıyoruz"

Bakan Kurum, TRT Haber canlı yayınında "İlk Evim İlk İş Yerim" ile "İlk Evim Arsa" projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin uygulamaya alındığını söyleyen Kurum, bu projeyle konut fiyatlarının ve kiraların düşeceğini ileri sürdü.

"İki yıl içerisinde bitirip teslim edeceğiz"

Murat Kurum, 20 yılda 1 milyon 170 bin sosyal konut yaptıklarını bildirdi. Bakan Kurum, "İlk Evim İlk İş Yerim" projesine ilişkin, "25 Ekim'de 17 ilde temelleri atıyoruz. Büyük coşkuyla, heyecanla bütün temelleri de etaplar halinde atıp, bundan önce, 20 yılda yaptığımız gibi yine sözlerimizi tutacağız, inşaatlarımızı da iki yıl içerisinde bitirip teslim edeceğiz." dedi.

"Sosyal konutta başvuru sayısı 7,5 milyon"

Vatandaşların sosyal medyadan ilettiği soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, sosyal konut projesinde örnek şehirleşme modellerinin ortaya konulacağını dile getirdi. Projelerin büyük ilgi gördüğünü iddia eden Kurum, "Sosyal konutta başvuru sayısı 7,5 milyon. Resmi müracaatları tamamlanan talep sayısı da 4 milyon 560 bine ulaştı." bilgisini paylaştı.

Konut yapılacak arsa sayısının 1 milyona çıkarıldığını söyleyen Kurum, arsa projesinde başvurunun 331 bine ulaştığını bildirdi. Murat Kurum, arsa başvurularının 7 Kasım'a kadar alınmaya devam edeceğini kaydetti.

Arsaların müstakil ve müşterek olarak ikiye ayrıldığını anlatan Kurum, arsa fiyatlarında yüzde 40 sübvansiyon sağlandığını ifade ederek, "Vatandaşımıza arsayı 10 yıl faizsiz şekilde veriyoruz. Yüzde 10 peşinat ödeyecek, kalan tutarı 108 ay vadeyle faizsiz şekilde ödeyebilecek. Taksit artmayacak, sabit." diye konuştu.

Murat Kurum, vatandaşların arsa ve konutlara başvurabileceğini, kurada ikisinin de çıkması halinde hangisinin tercih edileceğinin sorulacağını bildirdi.

Müstakil arsalarda yapılaşma

Müstakil arsalarda yapılaşmanın nasıl olacağının sorulması üzerine Kurum, "Müstakil arsalarla alakalı imar planı hazırlıyoruz. Binaların oturacağı alan, çekme mesafesi, kat yüksekliği, imarı hepsi imar planında net şekilde belirlenecek. Vatandaşlarımız da 3194 sayılı İmar Kanunu'na uygun şekilde isterse ahşap, ister betonarme, ister yığma, isterse çelik, mevzuata uygun şekilde projesini hazırlayıp, istediği gibi projelerini belirleyip yapabilirler." yanıtını verdi.

Bakan Kurum, 7 bölge için yöresel mimariye uygun projelerin bulunduğunu, bu projelerin bölgelere göre sunulacağını, teknik destek sağlanacağını söyledi. Müşterek parselli arsalara konut yapılmasına ilişkin soruları da yanıtlayan Bakan Kurum, "Müşterek parsellerde katlı konutlarımız var. Bu konutlara ilişkin vatandaşlarımız eğer çoğunluğu sağlarsa, bütün parseldeki vatandaşımız 'TOKİ'den yapım desteği isteyelim' derse, başımızın üstünde, hiçbir işimizi yarım bırakmayız. Orada da vatandaşımızın bu talebine kayıtsız kalmayacağız, orada yapım desteğini TOKİ Başkanlığımız eliyle vereceğiz." dedi.

"İnşaatlarımıza fiilen başlamış durumdayız"

Projelerde sürecin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Kurum, "İlk önce kuraları çekeceğiz. Kuraları 2023'ün martına kadar 81 ilde adaletli, hakkaniyetli, şeffaf, noter huzurunda, canlı yayınla çekeceğiz. Ondan sonra etap etap sözleşmeleri imzalamaya başlayacağız. İnşaatlarımıza fiilen başlamış durumdayız." şeklinde konuştu.

Orta gelirliler için konut projesinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Kurum, kasım ayı itibarıyla orta ve orta üstü gelir sahiplerine yönelik konut kampanyasının açıklanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak vizyon belgesiyle şehirlere, şehirlerdeki mülkiyet problemlerine ilişkin önemli projelerin hayata geçirileceğini kaydeden Kurum, bu konuda büyük müjdelerin yer alacağını iddia etti. Sokak köpekleriyle ilgili soru üzerine Bakan Kurum, 81 ilde, ilçelerde belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı ile barınakların sayısının artırılması konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti.