Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu bekleyen tehlike!

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu bekleyen tehlike!

Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevine başladıktan hemen sonra hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na vermesi, "Yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sadık bir başbakan seçti" gibi yorumlara yol açtı.

"GEÇİŞ KUSURSUZ OLDU"

İngiliz Economist dergisi, Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığını değerlendirdiği yazısında "Geçiş, kusursuz oldu. Erdoğan 10 Ağustos'ta oyların yüzde 52'sini alarak halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. 27 Ağustos'ta AKP liderliğinden ayrıldı, yerine Davutoğlu seçildi. Erdoğan partililere veda konuşmasında yeni Türkiye vizyonunu ortaya koydu. Çoğu bilinen unsurlar: AKP'nin inkâr edilemeyecek başarıları ve Erdoğan'ın Türkiye'ye daha fazla refah, dindarlık ve küresel nüfuz getirecek 'yeni bir dönem' planları" diyor.

"ERDOĞAN'IN HEDEFİ TAM İCRA YETKİSİ"

Dergi, BBCTürkçe tarafından yansıtılan analizinde Cumhurbaşkanlığı'nın daha çok törensel bir makam olsa da Erdoğan'ın hedefinin gelecek yaz yapılacak seçimlerden sonra tam icra yetkisine sahip olmak olduğunu düşünüyor ve bu amaca ulaşılmasının ancak AKP'nin parlamentoda anayasayı yeniden yazmak için yeterli sandalye kazanabilmesiyle mümkün olacağına dikkat çekiyor.

DAVUTOĞLU'NU SEÇMESİ "TARTIŞMALI GÖRÜLEBİLİR"

Analizde şu görüşlerle devam ediyor: "Erdoğan şimdiye kadar kutuplaştırıcı olsa da başarılı oldu. (Seçmenlerin yarısı Sünni mezhepçiliği nedeniyle ondan haz etmiyor.) AKP'nin tek başına iktidar geldiği 2002'den bu yana dokuz seçim zaferi kazandı. Konuşmayı seven Davutoğlu'nu seçmesi tartışmalı görülebilir. Akademisyenlikten diplomatlığa geçen Davutoğlu, "komşularla sıfır sorun' politikasının çökmesi nedeniyle eleştiriliyor ve Haziran'da Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nda IŞİD tarafından rehin alınan 49 kişi hâlâ serbest bırakılmadı."

"EGEMENLİK YARATMA HAYALLERİ BOŞA ÇIKTI"

Economist'e göre, Batılı ülkelerin, Türkiye'nin "cihatçı otoyolu" üzerinden Suriye'ye radikal militan akınından duyduğu rahatsızlık artıyor. "Türkiye bunu reddediyor" diyen dergi "Ancak (gazeteci) Firdevs Robinson Türkiye'nin bu konuda daha fazla incelemeye tabii olacağını tahmin ediyor. Behlül Özkan, politikalarını incelediği Davutoğlu'nun kendisini 'yanılmaz, tarihi şekillendiren biri gibi gördüğünü' ancak Orta Doğu'dan Balkanlara Türk nüfuzu altındaki bir Sünni egemenlik alanı yaratma hayallerinin boşa çıktığını söylüyor" diye yazıyor.

Davutoğlu'nun "İslami geçmişi" ve Erdoğan'a sadakatinin rahat bir birlikteliğe işaret ettiğini düşünen Economist, "Erdoğan'ın en güvendiği kurmayı, MİT Başkanı Hakan Fidan'la iyi geçiniyor. Erdoğan'ın Gülen hareketiyle mücadelesini sürdüreceğini söylüyor. Seküler ana muhalefet partisi, darmadağın. Türkiye'nin stratejik önemi nedeniyle Batılı hükümetler Erdoğan'la çalışmaya devam edecekler" değerlendirmesini de yapıyor.

"EN BÜYÜK BAŞ AĞRISI EKONOMİ OLABİLİR"

Bu arada, Economist, analizinde ekonomi üzerinde de duruyor ve "En büyük baş ağrısı ekonomi olabilir. AKP'nin göz alıcı yükselişini destekleyen güçlü ekonomik büyüme keskin bir şekilde yavaşladı. Ekonomi yönetiminin saygın sorumlusu Ali Babacan Davutoğlu'nun kabinesinde kalmayı kabul etti ama Haziran'a kadar. O olmazsa, Erdoğan Merkez Bankası'na daha fazla baskı yapabilir ve ikinci Boğaz (Kanal İstanbul) gibi dev projelerde ısrar ederse Türkiye daha fazla mali zorluğa düşebilir" uyarısını yapıyor.

"ERDOĞAN'IN BİR ZAYIF NOKTASI DA KÜRTLER"

İngiliz dergisi, "Erdoğan'ın bir zayıf noktası da Kürtler" diyor ve PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'la yürütülen görüşmelerin çok yavaş ilerlediğini anlatırken "Öcalan'ın komutanları huzursuzlanıyor. Fakat Erdoğan darbe girişimleri dahil büyük zorlukları atlattı ve hala bir rakibi çıkmadı" sözlerini de kullanıyor.