Candan Kardeşler Eylül Ayında Hakim Karşısına Çıkacak

Candan Kardeşler Eylül Ayında Hakim Karşısına Çıkacak
Dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından yargılanacak olan Alisya Bahar ve Gülnihal Çiçek'in davası başlıyor.

Dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından soruşturma başlatılan Candan kardeşlerin duruşma tarihi belirlendi. Alisya Bahar Candan'ın 14 yıldan 44 yıla kadar, Gülnihal Çiçek'in ise 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacağı davanın iddianamesi mahkeme tarafından kabul edildi. Küçükçekmece 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan davada, Candan kardeşler ve diğer 20 sanık Eylül ayında hakim karşısına çıkacak.

Avukat Burak Temizer davaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yargılamanın ilerleyen aşamalarında yeni mağdurların ortaya çıkabileceğini, başka davaların bu dava altında birleşebileceğini düşünüyorum. Yurdun farklı illerinde benzer şekilde dolandırılmış olup halen daha şikayetçi olmayan ya da paralarını geri alabileceklerine inanan mağdurların olduğunu biliyoruz." dedi.

İddianamede Neler Var?

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 38 müşteki, 1 müşteki şüpheli ve aralarında Alisya Bahar ve Gülnihal Çiçek'in de bulunduğu 21 şüpheli yer alıyor. İddianamede, tutuklu şüpheli Gülnihal Çiçek'in tutukluluk süresi dikkate alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildiği bilgisi yer alıyor.

bahar-candan2.jpg

Dolandırıcılık suçlarının merkezinde, Onur Apaydın ve İlker Oflu liderliğindeki şebekenin ucuza araç satışı vaadiyle vatandaşları dolandırdığı, Candan kardeşlerin ise bu suç örgütü içinde aktif rol aldığı belirtildi. Özellikle Alisya Bahar Candan'ın sosyal medya fenomeni olarak toplumda tanınmış olması, mağdurların kandırılmasında etkin rol oynadığı iddianamede vurgulandı.

İddianamede, Onur Apaydın'ın örgüt lideri olarak, bankacılık faaliyetlerini Alisya Bahar Candan üzerinden yürüttüğü ve suç gelirlerinin aklandığı ifade edildi.

Mağdur temin etme görevlisi Hacı İsrafil Sağlam'ın ifadesine göre örgütün üst yönetim toplantılarına herkes katılamazken, Nihal Candan'ın bu toplantılarda yer aldığı ve örgüt lideri Onur Apaydın'ın sevgilisi olduğu belirtiliyor.

Cezalar ve Beklentiler

İddianamede, Bahar Candan'ın 'suç örgütüne üye olmak' suçundan 2 yıldan 4 yıla, 'dolandırıcılık' suçundan ise 2 kez 12 yıldan 40 yıla kadar olmak üzere toplamda 14 yıldan 44 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.

Gülnihal Çiçek ise aynı suçlardan 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Diğer 20 sanık hakkında da değişen oranlarda hapis cezaları isteniyor.