CIA: 'PYD illegal bir örgüt'

CIA: 'PYD illegal bir örgüt'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yetkililerinin “PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz” şeklindeki açıklamalarına tepki olarak, “PYD de YPG de bal gibi terör örgütüdür. PKK nasıl terör örgütü ise onlar da terör örgütüdür” sözleriyle başlattığı tartışma Ankara-Washington arasında karşılıklı açıklamalarla sürüyor. ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün Kobani’yi ziyareti ve orada plaket alması Ankara’nın tepkisine sebep olmuş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby hafta içinde yaptığı açıklamada, “Biz, PYD’yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz” demişti.

Türkiye ile bu konuda temasları sürdüreceklerini söylemişti. Bu açıklama da Ankara’da öfkeye sebep olmuş, ABD Büyükelçisi John Baas Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. ABD’den PYD ile ilgili son açıklama ise Dışişleri Bakanlığı’nın Sözcü Yardımcısı Mark Toner’den gelmiş ve PYD ile ortak çalışmayı sürdüreceklerini tekrarlamıştı. Her ne kadar ABD “PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz” dese de Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yayınladığı Suriye raporunda PYD’nin illegal bir yapı olduğunu duyurdu. CIA’nin resmi sitesi, Suriye’nin kuzeyinde bir süredir varlıklarını sürdüren 16 Kürt örgütünü illegal yapı olarak tanımlıyor, PYD’yi de bu illegal yapılar arasında dokuzuncu sırada gösteriyor.

‘WASHINGTON’A YOL GÖSTERİYORUZ’

CIA’nın resmi web sitesindeki “The World Factbook” sayfası yine CIA’nın kendi sunumuyla; Amerikalı politikacılar ve karar verici mekanizmalar için dünya genelindeki ülkeler, tarih, insanlar, hükümetler, ekonomi, enerji, coğrafya, iletişim, ulaşım ve askeri bilgilerden oluşan bilgi deposu olarak görev yapıyor. CIA burada yer alan bilgileri ve kendi görevini tanımlarken şu ifadelere yer veriyor; Ulusal güvenlik alanında istihbarat toplayıp değerlendirmek ve bu istihbaratı ilgili birimlere iletmek. ABD sınırları dışında ulusal istihbarat toplamak ve bu istihbaratı yönlendirip diğer yetkili Amerikan istihbarat birimleriyle koordine etmek; bu kaynakları en etkili bir biçimde ABD’nin karşılaştığı riski en düşük seviyeye indirmek. Bu verileri, bu tür istihbaratı toplama yetkisi olan diğer ABD istihbarat birimleriyle işbirliği içerisinde gerçekleştirmek. Cevaplanması gereken konularda, CIA bağımsız bir analiz kaynağı olarak görev yapar. İstihbarat cemiyetinin diğer birimleriyle yakın işbirliği içerisinde gerek Washington’da kararları veren devlet yetkililerinin, gerekse savaş alanında görev yapan komutanların en iyi istihbaratı edinmelerini sağlar.

PYD 9. SIRADA

CIA, illegal yapılar olarak sıraladığı örgütler arasında PYD de var:

l Kurdish Azadi Party l Kurdish Democratic Accord Party l Kurdish Democratic Party l Kurdish Democratic Party l Kurdish Democratic Party in Syria or KDP-S l Kurdish Democratic Patriotic / National Party l Kurdish Democratic Progressive Party or KDPP-Darwish l Kurdish Democratic Progressive Party or KDPP-Muhammad l Kurdish Democratic Union Party or PYD [Salih Muslim]  l Kurdish Democratic Unity Party, l Kurdish Democratic Yekiti Party l Kurdish Future Party  l Kurdish Left Party l Kurdish Yekiti (Union) Party l Syrian Kurdish Democratic Party l Other (Diğer): Syrian Democratic Party