Davutoğlu hedef gösterdi

Davutoğlu hedef gösterdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Finlandiya’da temaslarda bulunuyor. Başbakan Davutoğlu, temasları kapsamında Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ile Türk-Fin İş Adamlarıyla bir araya geldi. İş adamlarına seslenen Davutoğlu, Fin Başbakan ve kendisinin iş geçmişi olduğunu ve bu geçmişin de liderlerin sonuç odaklı, pratik ve vizyonel bir bakışa sahip olması açısından önemli olduğunu ifade etti. İki Başbakan olarak ortak hedefleri geliştirmeye çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başbakan Davutoğlu, “Diplomatik ilişkilerimizin 90.yılını kutluyoruz. 920 yıl içinde hiçbir öne yargı hiçbir sorun yaşamadık. Bu yıl bir sorun yaşadık. Siyasi bir nedeni yoktu, iş camiasına ilişkin bir sorun. Çünkü ilk defa ticaret hacmimizde yüzde 13’lük bir düşüş gördük. Bizler geleceğin sorumluluğunu taşıyoruz. Dolayısıyla bizlerin tüm fırsatları sizlere sunması gerekiyor. Bu nedenle bu yıl ticaret hacmimizde pozitif değişiklik olmasını umuyoruz” dedi.

“FİNLANDİYA’NIN EKONOMİSİ SON DERECE TEKNOLOJİ ODAKLI”


Ekonomik ilişkilerin ana özelliğinin birbirini tamamlayıcı nitelikle olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Finlandiya’nın ekonomisi son derece teknoloji odaklı. ama görece bakıldığında piyasadan çok az bir pay alıyor. Etrafında çok da nüfuz yok. Oysa Türkiye’ye bakıldığında coğrafi olarak tam Afro-Avrasya ortasında, kalbinde” ifadelerini kullandı.

Ekonomik yapıların birbirini tamamlamasının son derece önemli olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyetinin 64.hükümeti olarak ana hedefimizi kalitatif, devrimsel nitelikle bir ekonomik değişim yapmak olarak belirlemiştik. Ekonomik bir büyümeyi elde edebilmek için bir kapasitemiz vardı. Bu kapasiteyi tam olarak yerine getiremiyorduk. Şimdi daha sofistike daha ileri derecede teknolojiye sahip bir ülke olarak Finlandiya ya ihtiyacımız var. Finlandiya’nın ise daha büyük piyasalar, daha büyük pazarlar.”

“FİNLANDİYA DAHA FAZLA YATIRIM YAPMIŞ AMA YETERLİ DEĞİL”

Geleneksel teknoloji ürünleri ile ticaret yapmanın umut vadeci olmadığını belirten Davutoğlu, “İş adamlarına bu anlamda bir hedef verelim. Ticari hacmimiz 2 yıl içinde 3 milyar dolara ulaşsın. 2020’ye kadar 5 milyar dolara ulaşsın. Dolar demeyelim, Euro’ya ulaşsın. Finlandiya’nın Türkiye’de, Türkiye’nin de Finlandiya’da yatırımlar söz konusu olduğunda 363 milyon dolar yatırımı var. Finlandiya daha fazla yatırım yapmış ama yeterli değil” ifadelerini kullandı.

“AB İLE İLİŞKİLERDE FİNLANDİYA’YA MÜTEŞEKKİRİZ”


Yatırımların artmasını beklediğini belirten Başbakan Davutoğlu, Finlandiyalı iş adamlarının Türkiye’de yatırım yaptığında birçok piyasaya daha kolay erişebileceklerini, dinamik, Türkiye’deki iyi eğitimli bir nüfus sayesinde nitelikli iş gücüne sahip olacaklarını, her yere erişim elde edeceklerini ifade etti. Finlandiyalı iş adamlarının Türkiye’den daha kolay erişim sağlayacaklarını bildiren Başbakan Davutoğlu, “Aslında Türkiye’de yatırım yapmak etrafındaki tüm coğrafyalarda yatırım yapmak demek. Ekonomik programımızda başka bir programımız var. İstanbul’u küresel bir merkez haline getirmek. Böylece hem taşımacılık açısından kolay bir erişim noktası hem de bir finans merkezine sahip olmuş olacaksınız” diye konuştu.

Davutoğlu açıklamasını şu şekilde tamamladı:

“AB ile ilişkilerde Finlandiya’ya müteşekkiriz. Bu üç zirveden sonra sürece ivme kazandırdı. Umuyoruz ki en geç Haziran ayında vize serbesti süreci ve Türk vatandaşları için vize muafiyeti gelir. Neredeyse gerekliliklerin yüzde 80’ini yerine getirmiş durumdayız. Bu sayede bundan sonra iş camiaları arasındaki ilişki daha kolay olacak, gümrük birliği canlanacak, böylece daha fazla fırsat yakalanmış olacak. Önümüzde çok büyük potansiyel var. İki ülke başbakanı olarak bizler çok net mesajlar veriyoruz. Her ikimizin bu konudaki siyasi iradesi son derece güçlü.”