Dikili'yi karıştıran iddia!

Dikili'yi karıştıran iddia!

Son zamanlarda mültecilerin Midilli Adası'na geçiş noktası olarak kullandığı İzmir'in Dikili ilçesinde, iade edilen mülteciler için kamp yapılacağı dedikodusu yayıldı.

Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun dün bu konuda yaptığı açıklamada, buna izin verilmesinin Dikili'ye büyük kötülük olacağını savundu.

Vali Mustafa Toprak da dün yaptığı açıklamada kesinlikle böyle bir proje olmadığını açıkladı.

Buna rağmen eleştirilerin sürmesi üzerine Vali Toprak bugün Twitter hesabından iki sert twitt attı.

TWİTTER'DAN SERT CEVAPLAR

Vali Toprak "Birileri Dikili'ye mülteci kampı yapılacağına dair gerçekdışı yalan haber yapıyor, birileri de bu uydurma haber doğruymuş gibi beyanat veriyor. Dikili'ye kamp yapılacağı yalan haberi karşısında gerçekmiş gibi beyanat verenlerin açıklaması da drama olan vicdan bakışlarını anlatıyor" dedi.

CHP'li Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun da yazılı açılmayla Vali Toprak'ın twittlerine yanıt verdi.

Tosun, “Mülteci Sorununa İlişkin Vicdani Duygularımızı, Hassasiyetimizi ve Duruşumuzu Kimse Sorgulayamaz. İlçemizde mülteci geri kabul merkezi yapılacağı iddialarına ilişkin basın mensuplarının yapmış olduğu haberler sonrasında İzmir Valimiz Sayın Mustafa Toprak'ın kendine ait sosyal paylaşım sitesinden yapmış olduğu açıklama siyaset yapma özentisinin, kişi ve kurumları hedef göstermenin üzücü bir örneğidir. Ayrıca İzmir Valimiz Sayın Mustafa Toprak'ın Dikili ilçesinde gerçekleştirildiği mülteci sorununa ilişkin toplantıya davet edilmediğimi de hatırlatıp, bu konu da Sayın Valimizden Dikili'nin seçilmiş belediye başkanını da bu toplantıya davet etmesini beklediğimizi de hatırlatmak isterim. Sayın Valimiz de iyi bilir ki, AKP iktidarında döneminde olmayacak denilen birçok şey olmuştur" dedi.

SORU ÖNERGESİ OLDU

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Sındır, "Kamuoyuna mal olan, Dikili'de 'Geri Kabul Merkezi' kurulması haberleri doğru mudur? Haberlerde Dikili'de orman arazisinin, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne, Geri Kabul Merkezi için tahsis edildiği iddiaları doğru mudur? Bu tahsis ne zaman ve nerede yapılmıştır? Geri Kabul Merkezinin ilçedeki turizm faaliyetlerine yapacağı olumsuz etkileri etüt edilmiş midir? Dikili ya da İzmir'de bir başka yerde böyle bir merkezin kurulması çalışmaları var mıdır?" gibi sorular yöneltti.