Dışişleri Bakanı'ndan ilk açıklama!

Dışişleri Bakanı'ndan ilk açıklama!

Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Hükümet'te Dışişleri Bakanlığına getirilen Mevlüt Çavuşoğlu, cuma namazı için Kocatepe Camisi'ne gelişinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kendisine duydukları güvenden dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nın önemli ve şerefli bir görev olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, "Bugüne kadar nasıl tüm konumlarımızda, görevlerimizde, ülkemiz, milletimiz için elimizden geleni yaptıysak, bu zorlu görevde de gece gündüz çalışarak, hem bize güvenenleri mahçup etmeyeceğiz hem de ülkemiz, dış politikamız için çalışacağız" dedi.

Bir gazetecinin Başbakan Davutoğlu ile "halef-selef" olacaklarını ifade etmesi üzerine Çavuşoğlu, "Bizim 300 yıla yakın ata dostluğumuz var. Kaderde bu da kısmetmiş, halef-selef oluyoruz. Bu bizim için hem büyük bir mutluluktur hem de onurdur" diye konuştu.

Volkan Bozkır'ın da AB Bakanlığı'na getirilmesini de değerlendiren Çavuşoğlu, Bozkır'ın "ağabey" dedikleri bir büyük olduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Bozkır'ın AB ile ilişkileri ve AB sürecini en iyi bilenlerden olduğunu kaydetti.

"Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesi için hep beraber katkı sağlayacağız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 62. Hükümet ile bir öncekinden dahi iyi hizmetler sunarak, Türkiye'nin gelişmesi, ilerlemesi ve büyümesine hep beraber katkı sağlayacaklarını söyledi.

Yıldız, cuma namazını kıldığı Kocatepe Camisinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni hükümetin, vatana millete hayırlı olmasını dileyen Yıldız, 12 yıldan bu yana yaptıkları bütün hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Halkın refah seviyesini yükseltmenin önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, "Hepimiz yenileneceğiz. Her birimize bu manada yeni hizmet alanları oluşacak. Bizden sonraki arkadaşlarımıza hizmet alanları oluşacak. Önemli olan ak yüzle gelip hamdolsun ak yüzle beraber bu görevlerden ayrılmak. Bunlar şerefli, onurlu görevlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız, 10 Ağustos cumhurbaşkanı seçimine değinerek, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı seçimi süresince 14 parti birleşerek, bir sinerji oluşturmaya çalıştılar. Sonuç ortada. Şimdi bir partinin bölünmeye çalışılmasından yararlanmaya çalışarak, bir tuğla kopartmaya çalışarak, böyle bir çalışma içerisindeler. Lütfen bir işin nasıl olmayacağını değil, nasıl olacağını tarif etsin muhalefet. O açıdan biz yolumuza devam ediyoruz. 62. AK Parti hükümetimizle bir öncekinden daha iyi hizmetler sunarak Türkiye'nin gelişmesi, ilerlemesi ve büyümesini hep beraber sağlayacağız."

Beşir Atalay'ın yeni kabinede yer almamasına ilişkin soru üzerine ise Yıldız, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın mutlaka kendileriyle bir arada verdiği kararlardır. O açıdan ülkemiz için bütün kararlar hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.