Elvan'dan gençlere müjde: '3.3 milyon gencin prim borçları silinecek'

Elvan'dan gençlere müjde: '3.3 milyon gencin prim borçları silinecek'

Elvan, Mersin ziyareti kapsamında, Erdemli ilçesindeki öğretmenevinde muhtarlarla yaptığı toplantıda gençlere müjde verdi. Konuşmasında ilk olarak emekli olup da çalışanların sigorta primi kesintileriyle ilgili düzenlemenin yapıldığına değinen Elvan, "Emekli olan ve çalışan vatandaşlarımızın yüzde 15 olan sigorta primi kesintisini daha önce yüzde 10'a düşürmüştük . 'Bunu tamamıyla kaldıracağız' dedik. 'Emekli olup da çalışan vatandaşlarımızdan sigorta primi kesintisi yapılmayacak' dedik. Bununla ilgili düzenlemeyi yaptık. Kesintiyi de tamamen kaldırdık" dedi.
Kendi işini kurmak isteyen gençlere destek olacaklarını anlatan Elvan, "Kendi işini kurmak isteyen bir gencimiz var. Bu gencimize 50 bin lira karşılıksız destek vereceğiz, bunun uygulamasına da başladık. Diğer taraftan yine gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz destek verme çalışmalarını tamamladık. Şu anda gençlerimiz istedikleri takdirde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği alabilecekler. Bir başka önemli husus gençlerimizin sigorta prim borçları vardı. Bir çok gencimiz bunu ödeyemiyordu. 25 yaşına kadar olan gençlerimizin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını siliyoruz. Bununla ilgili yasa teklifimizi TBMM'ye sunmuştuk. 2 gün önce Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. İnşallah Meclis Genel Kurulundan da geçecek ve gençlerimizin genel sağlık sigortası primi borçlarını sileceğiz ki 3 milyon 300 bin gencimiz bundan yararlanacak ve toplam 3,6 milyar liralık devletin alacağından, tahsilatından vazgeçmiş oluyoruz. Dolayısıyla özellikle gençlerimizin bu alandaki borçlarını siliyoruz" diye konuştu.
Bir taraftan millete vermiş oldukları sözleri tek tek yerine getirdiklerini diğer taraftan da Türkiye'nin büyümesini, güçlenmesini ve kalkınmasını istemeyen kesimlere yönelik terörle mücadeleye de devam ettiklerini anlatan Elvan, "Bölücü terör örgütünden, DEAŞ ve DHKPC'ye kadar, sayın sayabildiğiniz kadar, bu terör örgütleriyle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin tereddüdü olmasın" şeklinde konuştu.
Muhtarlarla bir araya gelen Elvan, öğretmen evi salonunda basına kapalı olarak sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle de görüştü.