'Hacıyatmaz' botlar denize indi

'Hacıyatmaz' botlar denize indi

Yalova Özata Tersanesi´nce inşa süreci tamamlanan Kıyem 5 ve Kıyem 6 hızlı tahlisiye botları, gemi tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün filosuna katılarak, 1 Nisan tarihi itibarıyla Harem Tahlisiye Bot İstasyonu'nda konuşlandırıldı. 2012 yılında 2 adet teslim edilen ve 2 adet daha sipariş alınıp inşasına başlanan arama kurtarma botları özellikleriyle dikkat çekiyor.

Tekneler 23,30 metrelik tam boya ve 6,60 metrelik tam genişliğe sahip. Alüminyum malzemeden inşa edilen tekneler tam yüklü deplasmanı olan 70 ton, draftı 2,20 metre ve 27 deniz mili hıza ulaşabiliyor.

6g dalga kuvvetine dayanıklı olup self righting (su içerisinde ters dönebilen batmayan) özelliğinde dizayn edilen Kıyem 5 ve Kıyem 6, 6 kişilik personeli ile özel durumlara ani müdahale yapabiliyor.

İki dizel makine(2x1080 kw), iki devir düşürücü dişli, iki şaft hattı ve iki adet kontrol edilebilir kanatlı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi ile gemi azami olarak 27 deniz mili hıza ulaşabiliyor.