İşte terörün kilit yöntemi: İkiz plaka...

İşte terörün kilit yöntemi: İkiz plaka...

Terör ve suç örgütlerinin kullanmayı tercih ettiği 'ikiz plaka' uygulaması, polisin kontrolünden kurtulmanın en kolay yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. 80'lerden 2000'lere kadar suçlular sahte plaka ve şasi numarası değiştirilmiş araç yöntemlerini kullanıyordu ancak bunlar hem riskli, hem masraflı hem de zordu. Bu nedenle yeni arayışlara giren suç dünyası, bir süre önce 'ikiz plaka'yı keşfetti.

YA ÇALINIYOR YA DA BENZERİ HAZIRLANIYOR

İkiz plaka uygulamasında, çalınan bir aracın aynı marka ve modeldeki benzeri bir araçta ya takılı olan plaka çalınıyor ya da plakanın benzeri hazırlanıyordu. Özellikle MOBESE kameralarındaki kayıtlardan kurtulmayı sağlayan ikiz plakalı araçlara ait hazırlanan sahte araç ruhsatları, şüpheli olarak durdurulan aracın plakasının veri tabanında 'sağlam' görünmesini sağlıyordu.

ELDE EDİLMESİ VE TAKILMASI KOLAY

İkiz plakaların elde edilmesi ve araçlara takılması da oldukça kolay bir yöntem. Türkiye'de kişi ya da kurumlar, karayolu trafik sisteminde kullandıkları her türlü motorlu kara nakil vasıtasını devletin trafik sistemine kayıt yaptırmak zorunda. Trafik sistemine kaydı yapılan tüm motorlu kara nakil araçlarına sicil kaydı karşılığında plaka tahsisi yapılır.

DEVLETLE ANLAŞMALI FİRMALARCA BASILIYOR AMA...

Bu plakalar, devletin belirlediği şekilde yine devletin anlaşma yaptığı firmalar tarafından ücret karşılığında 'sahteliği önlemeyi sağlayan hologramlı' halde basılır. Ancak çevrenize dikkatli bakarsanız, devletin belirlediği tip ve modelde olmayan pek çok plaka çeşidini görmek mümkün.

SEKTÖR OLUŞMUŞ DURUMDA

İkiz plaka sektöründe işleri sadece ikiz plaka basmak olan kişiler var. İkiz plakalı bir araçla düzenlenen saldırıda öldürülen Kandıra cezaevi Müdürü İsmet Aktürk'le ilgili soruşturmada da karşımıza böyle bir isim çıkıyor. Hatay Reyhanlı'da dedesine ait plaka basım atölyesinde çalışan A.B.Ö.'nın gözaltına alındığında anlattıklarına bakalım...

İŞTE BİR İKİZ PLAKACININ ANLATTIKLARI

"İki yıldır bu işi yapıyorum. Dedemden gizli olarak geceleri atölyeye girip resmi mühür ve hologramlı boş plakalar hazırlıyorum. Ankara'da sadece 1 kişi ile çalıştım. Plaka başına 20-50 lira alıyorum. Ankara'dan gelen talebe göre kimi zaman 50, kimi zaman 100-200 boş plaka hazırlayıp gönderiyorum."

HATAY'DA HOLOGRAM, ANKARA'DA RAKAM

Sahteci A.B.Ö'nün de anlattığı gibi, plakalar Hatay'dan sadece hologram ve mühür basılarak boş olarak Ankara'ya gönderiliyor. Harf ve rakam basımı Ankara'da yapılıyor. Aslında işlemin bu kısmı da yasa dışı, çünkü her kentin mühürlü plakası sadece o kentte kullanılabiliyor. Ancak trafikte bu mühürlerin kontrolü pek mümkün değil ve bu nedenle sahteciler rahat hareket edebiliyor.