Meteoroloji'den 17 İl için Fırtına ve Yağış Alarmı

Meteoroloji'den 17 İl için Fırtına ve Yağış Alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkemizin batısında etkili olacak olan sağanak ve fırtına nedeniyle 17 il için sarı ve turuncu alarm uyarısında bulundu.

Özellikle Marmara Bölgesi'nde yaşanacak olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olması istendi.

Ülkemizin kuzey iç ve batı kesimlerinin çok bulutlu; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Karadeniz bölgesinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Edirne, Kırklareli, Bilecik, Kütahya, Eskişehir ve Gümüşhane çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Marmara, Kıyı Ege ve Antalya çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Sıcaklıklar Azalıyor

Hava sıcaklıklarının yağışlı hava ile birlikte kuzeybatı kesimlerden başlayarak iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı belirtilirken diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle güneyli, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege kıyılarında güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Sarı ve Turuncu Alarm

Meteoroloji'nin hava tahmini risk haritasında 17 ilimiz için uyarıda bulunuldu.

İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Yalova, Tekirdağ, Edirne, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Antalya için "sarı"; Çanakkale, Balıkesir ve Kırklareli için "turuncu" alarm verildi.

Vali Gül'den Çağrı

İstanbul Valisi Davut Gül, cumartesi günü sabah saatlerinden itibaren beklenen fırtınanın getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Vatandaşlar, özellikle açık alanlarda dolaşırken ve seyahat ederken dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.