Milli Eğitim Bakanlığı İddiaları Yalanladı: "Okula Gitmeyen Yabancı Uyruklulara Karne Düzenlenmesi Mümkün Değil"

Milli Eğitim Bakanlığı İddiaları Yalanladı: "Okula Gitmeyen Yabancı Uyruklulara Karne Düzenlenmesi Mümkün Değil"
İddiaya göre okullarda oluşturulan gölge sınıflarda okula hiç gitmeyen yabancı uyruklu öğrencilere yüksek puanlı karneler verildiği öne sürüldü. Bu iddialar kısa sürede sosyal medya gündemine oturdu.

Söz konusu iddiaların hızla yayılması üzerine Dezenformasyonla Mücadele Merkezi devreye girerek bir açıklama yaptı. Merkez, iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirterek, "Okula hiç gitmeyen öğrencilere karne verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca sınıfı geçemeyen öğrencilere diploma düzenlenmesi de mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

İddiaların yayılmasıyla birlikte sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir tartışma başladı. Birçok kullanıcı, Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik eleştirilerde bulundu. Ancak Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin açıklaması, bu iddiaların gerçek dışı olduğunu kesin bir dille ifade ederek, kamuoyunu bilgilendirdi.

DMM'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, “Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda gölge sınıfı oluşturup yılda bir kez bile okula gelmeyen yabancı uyruklu öğrencilere karne verecek.” iddiası doğru değildir.

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk döneminde İstanbul’daki çeşitli okullardan nakil olarak 12 yabancı uyruklu öğrenci gelmiştir.

Nakil geldikten sonra sürekli devamsızlık yapan öğrenciler için bugüne kadar hiçbir not girişi yapılmamıştır. Söz konusu öğrencilere karne düzenlemesi yapılması da söz konusu değildir.

İlgili öğrenciler, E-Okul sisteminde kayıtlı oldukları için sistem üzerinde sınıf tekrarı yazan boş karneler görünebilmektedir.

İlk dönem not almamış ve bugüne kadar herhangi bir not verilmemiş öğrencilerin 12. sınıf puanları oluşmayacağı için sınıf geçmeleri mümkün değildir.

Sınıf geçemeyen öğrenciye diploma düzenlenmesi de söz konusu değildir.

Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar etmeyiniz."