Obama'dan YPG'ye: İlerleyişe derhal son verin!

Obama'dan YPG'ye: İlerleyişe derhal son verin!

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Beyaz Saray, açıklamasında Başkan Obama'nın, Suriye rejiminin Suriye'nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını belirttiği ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ile ılımlı muhalif güçleri ile tansiyonu artıran ve kuzey Suriye'de IŞİD'le ortak mücadele çabalarımıza darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulunduğu kaydedildi.

OBAMA, YPG'YE DE TÜRKİYE'YE DE 'DURUN' DEDİ

Açıklamada YPG ile ilgili kısımda "Başkan Obama, YPG'nin bu alandaki koşullardan avantaj sağlayarak yeni topraklar ele geçirmemesini ve Türkiye'den de karşılıklık esasına göre itidal göstererek alana yaptığı topçu ateşini durdurmasını teşvik etti." ifadelerine yer verildi.

ANKARA SALDIRISINI VE DİYARBAKIR SALDIRISINI KINADI

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Obama ile Erdoğan, Suriye'deki durumu ve ABD - Türkiye'nin terörizm ile mücadeledeki işbirliğini telefonda görüştüler. Başkan Obama, askeri personel ile sivillerin ölümüne neden olan Ankara'daki 17 Şubat terörist saldırısını ve 18 Şubat'ta Diyarbakır'da Türk askeri konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı ve taziyelerini iletti.

Başkan Obama, görüşmede, 17 Şubat'ta Ankara'da meydana gelen saldırıyı ve 18 Şubat'ta Diyarbakır-Bingöl karayolunda askeri konvoyu hedef alan saldırıyı kınayarak, hayatlarını kaybeden askerler ve sivil vatandaşlar için taziye, yaralılar için de geçmiş olsun dileklerini iletti.

"YPG İLERLEYİŞİ KAYGI VERİCİ, DURDURSUN"

Başkan Obama, Suriye rejiminin Suriye'nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını belirtti ve Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ile ılımlı muhalif güçleri ile tansiyonu artıran ve kuzey Suriye'de IŞİD'le ortak mücadele çabalarımıza darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulundu. Başkan Obama, YPG'nin bu alandaki koşullardan avantaj sağlayarak yeni topraklar ele geçirmemesini ve Türkiye'den de karşılıklık esasına göre itidal göstererek alana yaptığı topçu ateşini durdurmasını teşvik etti.

RUSYA VE ESAD'A ÇAĞRI

Obama, ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığının altını çizdi. İki lider, Münih'te düşmanlıkların durdurulması anlaşmasını desteklediklerini belirtti ve Rusya ile Esad rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları derhal son vermeleri çağrısında bulundular.

TERÖRİZME KARŞI İŞBİRLİĞİ

Liderler, PKK dahil her türlü terörizme karşı işbirliğini derinleştirme sözü verdiler ve IŞİD'i zayıflatma ve yenilgiye (yıkmak) uğratma hedefini yinelediler (hatırlattılar)."

CUMHURBAŞKANLIĞI DA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Liderler arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada; "Suriye rejiminin ve YPG'nin son dönemde Suriye'nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama, bölgede Türkiye ve ılımlı Suriye muhalefeti ile gerilimlere neden olan, DAİŞ'le ortak mücadele çabalarımıza da darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulunmuştur." ifadelerine yer verilmişti.