PKK'nın iki kadın bombacısı yakalandı

PKK'nın iki kadın bombacısı yakalandı

PKK'nın Lice kırsalından gelen Sinem Oğuz isimli bombacısı İstanbul Beşiktaş'ta bir eve yerleşti. Sürekli kılık değiştiren ve Funda Kaya isminde bir de sahte kimlik verilen bombacı eylem için sahte ikiz plakalı araç ayarladı.

PKK'LI ÇALIŞAN YARDIM ETTİ

Citroen marka aracın içerisine düzenekler kuruldu. Araba polis tarafından bulunmaması için Boğaziçi Üniversitesi'nin otoparkına konuldu. Sinem Oğuz'a üniversitede çalışan R.Ü. adlı bir PKK'lı da yardımcı oldu. Oğuz, tıpkı Ankara bombacısı gibi patlayıcı almak için Diyarbakır'a gitti.

Burada canlı bomba Hişyar Aydın ile buluştu. Bu arada İstanbul Emniyeti'ne bağlı İstihbarat polisi adım adım bombacıları izliyordu. Yapılan operasyonla ikisi de gözaltın alındı. İki terörist tutuklanarak cezaevine konuldu. 

HEDEFTE ASKERİ SERVİSLER VARDI

Bomba düzeneği kurulan aracın polis takibine yakalanmaması için örgütün başka bir taktik yaptığı ortaya çıktı. Boğaziçi Üniversitesi'nde çalışan R.Ü.'nün yardımıyla araç üniversitenin otoparkına gizlendi. Bombacılar eğer yakalanmasıydı Ankara saldırısının benzeri İstanbul'da yapılacaktı. Hedeflerinde polis ve askeri taşıyan servis araçları vardı.

SÜREKLİ KILIK DEĞİŞTİRDİ

Bomba ve sabotaj eğitimi alan Sinem Oğuz, kasım ayında İstanbul'a gönderildi. Sahte kimlik kullanıp sürekli kılıktan kılığa giren, saçlarının rengiyle her hafta oynayan bombacı Sinem Oğuz ve ona yardım eden teröristlere Diyarbakır'dan iki plakalı bir Citroen marka araç getirildi.

Aracın içerisine bir adet bomba elektronik düzeneği, bir adet ateşleme devriyesi kuruldu.