Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu Hayatını Kaybetti

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu Hayatını Kaybetti
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, 69 yaşında hayata veda etti.

Türkiye'nin önemli hekimlerinden, aralıklı oruç ve doğal beslenme konularında uzman Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, 69 yaşında yaşamını yitirdi. Yörükoğlu’nun vefatı, tıp camiasında ve sevenleri arasında büyük üzüntüye sebep oldu.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun vefat haberi, sosyal medyada şu ifadelerle duyuruldu: "Sayın hocamız Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu'nun vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli hekimlerden biri olan hocamız, tıp bilimine olan katkıları ve toplum sağlığı adına yaptığı çalışmalarıyla hatırası daima kalbimizde yaşayacak. Yörükoğlu ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyoruz. Başımız sağ olsun..."

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu Kimdir?

1955 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, ünlü bilim adamlarından ve Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı rahmetli Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’nun oğludur. Çocukluk yıllarının bir kısmını ABD’de geçiren Yörükoğlu, ilkokul, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1979 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi alanında uzmanlık eğitimini bitirdi.

yavuz-yorukoglu-hayatini-kaybetti2.jpg

Yörükoğlu, askerlik görevini tamamladıktan sonra İngiltere’de Cambridge Üniversitesi, Papworth Hospital ve Londra St. Thomas Hastanesi’nde çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde SSK Ankara Hastanesi’nde şef muavini ve şef olarak görev yaptı. 1984 yılında doçent oldu ve SSK Etlik İhtisas Hastanesi’nde kurucu Başhekim olarak çalıştı. 1998 yılında ABD Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Türkiye’ye döndükten sonra mesleğine özel sektörde devam eden Yörükoğlu, 2005 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi ABD kurucu kadrosunda yer aldı ve 2006 yılında profesör unvanını aldı. 7 yıl boyunca bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun 60’ın üzerinde yayınlanmış bilimsel çalışması bulunuyor.