Putin'in kumarı!

Putin'in kumarı!

Putin'in Devlet Başkanı Vladimir Putiıı'in 'sürpriz' emriyle Rusya 5.5 ay önce Suriye'ye savaş uçağı, füze ve asker göndermişti. Bölgedeki dengeleri değiştiren bu gelişmenin ardından önceki gün Putin 'barış görüşmelerine şans tanımak' için geri çekilme emri vermişti. Rus uçakları dün Suriye'den ayrılmaya başladı.

'Yarım saatte alınmadı'

Amerika Başkanı Obama ve Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüştükten sonra bu kararı alan Putin'in bir kumar oynadığı öne sürülüyor. Carnegie Moskova Enstitüsü'nden Aleksey Maleşenko "Uçaklar çekildikten sonra Esad iktidardan inerse Rusya kaybeder. Esad görevde kalırsa amaca ulaşıldı demektir. Tehlike, Rusya çekildikten sonra yeniden savaşm alevlenmesi.
Putin bir şaşırtma ustası. Ama bu karar, yarım saatte alınmış değil. Rusya riskli bir karar aldı. Doğru karar olup olmadığı Suriye'deki gidişata göre belli olacak" yorumunu yaptı.

Batağa girmeden...

Rusya Savunma Bakanlığı dün ilk Rus bombardıman uçağı grubunun Rusya'nın Voronej kentindeki hava üssüne vardığını açıkladı. Fakat Rusya'nın kararı başta ABD olmak üzere hemen herkes için sürpriz olurken, ‘Neden şimdi?’ sorusu sorulmaya başlandı. Cenevre’deki barış görüşmelerinin ilk gününde açıklanan karar, aynı zamanda Suriye’deki iç savaşın 6. yılına girildiği 15 Mart’tan bir gün önce açıklandı. BBC Rusça’ya konuşan Igor Sutyagin, “İlk tepkim paranın bitmiş olabileceği” derken, Moskovski Komosmoltes’inde Olga Bojyeva ise, “Afganistan’da ABD’nin haline düşmeden, köşeye sıkışmadan çekiliyor” diye yazdı. Washington Post’taki makaleye göre analistler, Suriye’de batağa saplanmadan ve Rus ordusunu daha fazla riske sokmadan Putin’in Suriye’den ayrılma kararını tercih ettiğini belirtiyor.


Rusya'nın ardından Hizbullah da çekiliyor

Rusya'nm sürpriz kararının ardından Hizbullah da Suriye'den çekilmeye başladı. Hizbullah'm çekilme kararının da Amerika ile Rusya arasındaki anlaşma sonucu alındığı öne sürüldü. Hizbullah'm da güçlerini büyük oranda çekeceği ancak tamamen bölgeden çekilmeyeceği belirtildi.