“Stratcom Afet İletişim Forumu” Ankara'da gerçekleştirilecek

“Stratcom Afet İletişim Forumu” Ankara'da gerçekleştirilecek

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından, afet iletişimini uluslararası bir perspektiften ele alacak Stratcom Afet İletişim Forumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konferans Salonu'nda yapılacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açılış konuşması ile başlayacak forumda 14 ülkeden stratejik iletişim alanında uzman isimler, liderler, akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcileri ile medya profesyonellerinden oluşan 54 konuşmacı katılacak. 2 gün sürecek ve 9 panel ile 7 ayrı konuşmadan oluşacak forumda risk iletişiminden dezenformasyonla mücadeleye, kriz yönetiminde teknoloji uygulamalarından medya etiğine, vatandaş odaklı ve katılımcı iletişim yaklaşımına varana kadar pek çok konu kapsamlı şekilde ele alınacak.

Forumun ilk gününde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünü yapacağı ve depremden etkilenen illerde çalışmalar yürüten basın mensuplarının konuşmacı olarak katılacağı "Afet Hattında Medya Paneli" düzenlenecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcileri de devlet-millet iletişimi, saha çalışmaları, dirençli toplum inşa etme ve iyileştirme çalışmalarının iletişim boyutunun ele alınacağı "Acil Durumlara Karşı Dirençli İletişim Ekosistemi İnşası Paneli"nde bir araya gelecek. Panele; Çevre, Şehircilik ve İklim Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karagöz ile AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar katılacak.

Afet bölgesinde barınmadan sağlığa, beslenmeden arama kurtarma çalışmalarına kadar çeşitli alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum temsilcileri ve gönüllüler yeniden inşa ve ihya sürecinde gönüllülüğün önemini aktarmak üzere "Sivil Toplum ve Gönüllülük Paneli"nde bir araya gelecek.

Afet, risk yönetimi, kriz yönetimi ve acil durumlarda teknoloji ve inovasyon uygulamalarının irdeleneceği "Kriz ve Risk Yönetimine Teknoloji Uygulamaları Paneli"nde de deprem sonrası analizleri sosyal medyada takip edilen Tokyo Üniversitesi'nden Prof. Hidenori Watanave konuşacak.

Yabancı uzman ve akademisyenler afet ve kriz iletişimi alanında tecrübelerini aktaracak

Forumda ayrıca Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Latin Amerika ve Karayipler Direktörü ve Türkiye'de BM Deprem Müdahale Saha Koordinatörü olarak görev yapan Shelley Cheatham bir konuşma gerçekleştirecek. Dünyanın en geniş haber ve dijital içerik veri tabanlarından birine sahip olan GDELT Projesi kurucusu Kalev Leetaru, dünya medyasının gözünden depremin nasıl işlendiğine dair yapay zeka temelli çalışmasını anlatacak. Uluslararası Kızılay Kızılhaç Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü eski sosyal medya birim sorumlusu Dante Licona da "Afetlerde Dirençli İletişim" başlıklı bir sunum yapacak.