Hüseyin Yurttaş, Foça’da Edebiyatseverlerle Buluştu

Şair-Yazar Hüseyin Yurttaş, Foça Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen imza gününde, edebiyatseverlerle buluştu.Hemşehrileri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Hüseyin Yurttaş; ‘‘Ben Foçalı bir yazarım. Geçmişte birkaç...

Hüseyin Yurttaş, Foça’da Edebiyatseverlerle Buluştu
Şair-Yazar Hüseyin Yurttaş, Foça Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen imza gününde, edebiyatseverlerle buluştu.
Hemşehrileri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Hüseyin Yurttaş; ‘‘Ben Foçalı bir yazarım. Geçmişte birkaç imza günü düzenledik Foça’da ama, yakın zamanda yapmamıştık. Bu yaz, 2 kez Foça ve Yenifoça’da olmak üzere imza günü düzenledik. Bu akşam 3.’sünü gerçekleştiriyoruz. Kendi hemşehrilerimle bir arada bulunmak ayrı bir keyif veriyor bana. Şiirimin, öykümün, romanımın ve anılarımın, hemşehrilerim tarafından bilinmesi gerçekten hoşuma gidiyor. Örneğin, benim ‘Yaz Arkadaşlarım’ isimli üç kitaplık bir serim vardır. Orda ‘Farta’ diye anlatırım burayı. Tabi hayali yerler ve bölümler de vardır ama, Foça’yı temel almıştır. Burada hiç kimse onu bilmez. Artık bilinsin istiyorum. Yani hem öğretmen bilsin, hem veli bilsin, hem çocuk bilsin. Bu bakımdan bu imza günleri biraz da ona yarıyor.’’ dedi.
HÜSEYİN YURTTAŞ
Hüseyin Yurttaş, 1946 yılında Foça’nın Kozbeyli köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Menemen’de okudu. Parasız yatılı okuduğu Edirne Erkek İlköğretmen Okulu’ndan 1964 yılında mezun oldu. Van, Amasya, İzmir illerine bağlı köylerde on yıl çalıştıktan sonra İzmir’e atandı. 1983 yılında öğretmenlikten istifa etti. Yayıncılık ve dağıtımcılık işiyle uğraştı. 1990 yılı sonunda bu işten ayrıldı. Bornova Belediye Kitaplığı ve Okumaevi’nin kuruluşunu üstlendi ve gerçekleştirdi. Bu görevinden 1994 yılında ayrılarak emekli oldu. Çeşitli dergi ve gazetelerde şiir ve yazıları yayımlanan Yurttaş, arkadaşlarıyla birlikte İzmir’in en uzun ömürlü edebiyat dergisi Dönemeç’i çıkardı. Yurttaş’ın anı, anekdot ve düşüncelerini içeren düzyazıları Yeni Asır gazetesinde "Cumartesi Sohbeti" adı altında yayımlandı. Hüseyin Yurttaş’ın; şiir, öykü, roman ve anı türünde pekçok eseri bulunuyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER