IMF Başkanı Georgieve: Kış sert geçerse, bu bazı toplumsal huzursuzluklara yol açabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Avrupa'nın Ukrayna'daki savaşın ekonomik sonuçlarından doğrudan etkilendiğini söyleyerek, sert bir kışın Avrupa'da toplumsal huzursuzluğa yol açabileceğini belirtti.

IMF Başkanı Georgieve: Kış sert geçerse, bu bazı toplumsal huzursuzluklara yol açabilir

Georgieva, Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau'nun katılımıyla gerçekleşen "2022 Michel Camdessus Merkez Bankacılığı Dersi" etkinliğine katıldı.

Avrupa'nın Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın "korkunç" ekonomik sonuçlarından doğrudan etkilendiğini vurgulayan Georgieva, bazı ülkelerde resesyon korkusunun olduğunu ifade etti ve, "Tabiat ana iş birliği yapmamaya karar verirse ve kış gerçekten sert geçerse, bu bazı toplumsal huzursuzluklara yol açabilir " diye konuştu.

"Küresel ekonomi şok üstüne şok yaşıyor"

Kristalina Georgieva, mevcut durumun Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) enflasyonla mücadelesini dikkatli bir şekilde dengelemesi ve ekonominin işlemeye devam etmesi gerekliliğine dikkat etmesi gerektiği anlamına geldiğini vurguladı. Küresel ekonominin şok üstüne şok yaşadığını da dile getiren Georgieva, bu şokların ilkinin Covid-19, ikincisinin ise Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş olduğunu aktardı.

Georgieva, enflasyonun inatçı ve düşünülenden daha geniş tabanlı olduğuna dikkat çekerek, merkez bankalarının da enflasyonla mücadelede inatçı olmaları gerektiğini vurguladı. Maliye politikasının hedeflerinin yeterli şekilde belirlenmemesi halinde para politikasının düşmanı haline geleceğini söyleyen Georgieva, bu durumun enflasyonu da körükleyeceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326