İsveç'te izin verilen Kur'an-ı Kerim yakma eylemi gerçekleşti

Rasmus Paludan isimli şahıs, İsveç'te bulunan Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim yaktı. Dışişleri Bakanlığı, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına çok sert tepki gösterdi.

İsveç'te izin verilen Kur'an-ı Kerim yakma eylemi gerçekleşti

İsveç'te, Türkiye'nin Stokholm Büyükelçiliğinin yakınında Kuran-ı Kerim'in yakılmasına izin verilmişti.

Rasmus Paludan isimli şahıs, İsveç'te bulunan Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Kur'an-ı Kerim yaktı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç'te bugün kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç'te bugün kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu aşağılık eylem İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa'da ulaştığı seviyenin de bir başka göstergesidir" denildi.

İNFİAL YARATACAK EYLEM

Paludan'ın eylemi sırasında İsveç polisinin güvenlik önlemleri aldığı ve müdahale etmediği görüldü.

Aşırı sağcı Stram Kurs partisinin kurucusu Rasmus Paludan, dün yaptığı açıklamayla İsveç polisinin bugün yapacağı eyleme izin verdiğini vurgulamış ve herkesi sosyal medya hesaplarından eyleme davet etmişti. Paludan, TSİ ile saat 15.00'te Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önündeki bir alanda İsveç polisinin aldığı güvenlik önlemleri arasında elinde bir çakmak ile uzun bir açıklama yaptı. Paludan daha sonra Kuran-ı Kerim'i yakıp, elinde yanan Kuran-ı Kerim ile açıklamalarına devam etti. Eylem sırasında İsveç polisinin Paludan'a müdahale etmediği görüldü.  

RASMUS PALUDAN KİM?

Aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan, Stram Kurs adlı aşırı sağ çizgide olan ve Danimarka ile İsveç'te faaliyet gösteren bir siyasi partinin kurucusu olarak biliniyor. Paludan, daha önce Danimarka'da ırkçılık da dahil birçok suçtan 2020'de bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Paludan daha önce de Kuran-ı Kerim yakma eylemi düzenlemiş ve en son geçen yıl Müslümanların yoğun yaşadığı bir semtte Kuran-ı Kerim yakam eylemini gerçekleştirmişti.  

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2023, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER