Konya’da Adli Yıl Açılış Töreni

Konya’da yeni adli yıl düzenlenen törenle başladı.2014-2015 adli yıl açılışı, Konya Adalet Sarayı’nda yargı mensuplarının katılımıyla düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende...

Konya’da Adli Yıl Açılış Töreni
Konya’da yeni adli yıl düzenlenen törenle başladı.
2014-2015 adli yıl açılışı, Konya Adalet Sarayı’nda yargı mensuplarının katılımıyla düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende daha sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.
Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, yeni bir adli yılın başlangıcına tanıklık etmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başsavcı Tezcan, yargı kararlarının önemine dikkat çekerek, "Bugün yeni bir adli yılın başlangıcına tanıklık etmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu heyecan ülkemizin dirlik, düzen, barış ve huzur içerisinde varlığını devam ettirebilmesinin yargı erkinin adaleti gerçekleştirmede göstereceği başarıya bağlı olduğu inancından kaynaklanmaktadır. Yargısal başarı, insan haklarını, kişi hak ve özgürlüklerini ön planda tuttuğu ve toplumun her kesimine güven verebildiği takdirde anlam kazanacaktır. Toplum yapısında önemli bir yeri olan yargının, adalet dağıtımını, davalının, davacının, mağdurun, şüphelinin, kamunun hukukunu koruyarak hakkın yerine getirilmesi mevzu hukuk kadar evrensel değerlerden de beslenebilmesine bağlıdır. Yargı sistemimizin her zamankinden daha fazla tartışıldığı bu günlerde yeni adli yılın, yargıya duyulan güvenin giderek arttığı, evrensel değerlerden ilham alan adalet olgusunun alabildiğine uygulamaya geçirildiği bir yıl olması temennisiyle genelde ülkemize özelde ilimize ve adliyemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Konya Barosu Başkanı Avukat Fevzi Kayacan ise, yargının her türlü kısır ve ideolojik çekişmelerden uzak durup günlük siyasete alet edilmemesi gerekliliğine vurgu yaparak, “Vatandaşlarımızın hakimlerden, savcılardan, adliye personelinden, avukatlardan ve bu işin içinde olan herkesten tek beklentisi adalettir” diye konuştu.
Adli yıl açılış etkinlikleri akşam saatlerinde düzenlenecek kokteyl ile devam edecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER