Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu "Yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı"

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2'den 42,8'e yükselttik.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu "Yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı"

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

- Alınan tedbirlerle beraber enflasonun düşme eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Küresel anlamdaki gelişmelerde birbirini etkileyecektir. Enflasyon patikasındaki yol haritamızda da baktığımızda Mayıs ayından sonra aşağı doğru enflasyonunu inmeye başladığını görüyoruz. Olumlu gelişmelerle birlikte onun daha da aşağı doğru geleceğini tahmin ediyoruz.

- Merkez Bankası'nın İstanbul’a taşınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Önemli birimlerimizin birçoğu İstanbul'da. Eylül ayı gibi kalan birimlerimizle taşınacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda bir sıkıntı görmüyorum.

- Turizmle ilgili beklentilerimiz çok olumlu. Dolayısıyla rezervasyonlara baktığımızda çok büyük bir artış söz konusu. Ukrayna ve Rusya çatışması ve o taraftaki durumun nasıl sonuçlanacağı önemli. Pandemiden dolayı uzun süredir gelemeyen, özelilkle Avrupa ve Orta Doğu’dan turistler var. Bu bizim cari denge söylemimize de olumlu yansıyacaktır.

- (500 liralık banknotlar ve 5 liralık madeni paralar hazırlığı olduğu iddiasına ilişkin) Böyle bir şey konuşulduğunu sanmıyorum. Bir arkadaşın bir tweeti, ciddiye alınacak bir tarafı yok. Böyle bir hazırlığımız da yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER