Müezzinoğlu'ndan 'asgari ücret' açıklaması!

DİSK'te açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu asgari ücretle ilgili yapılan ilk toplantı hakkında bilgi verdi. Bakan, DİSK'in asgari ücretin bin 800 TL olmasını istediğini ifade etti

Müezzinoğlu'ndan 'asgari ücret' açıklaması!
Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko'yu ziyaret etti.  Bakan Müezzinoğlu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada hem asgari ücrete hem de taşeron işçilerle ilgili yapacakları çalışmalara değindi:
"DİSK asgari ücretin bin 800 TL olmasını istedi. 3 hafta içinde belli olmasını beliyoruz asgari ücretin. Arzu edileni yapabilmek farklı bir şey.
Kayyum atanan firmalarla ilgili kimsenin alın teri ile oynanmasını istemeyiz. Çalışanın hakkını korumak isteriz ancak FETÖ ile bağlantısı varsa bunu hep birlikte hoş göremeyiz.
Taşeron konusu tabii Hükümet olarak siyasi karar da vermemiz gereken bir konu başlığı. Arzu ederiz ki talep edilen şekilde sonuçlandıralım. Sırtımızda bir yumurta küfesi var. Ekonominin istikrarını bozduğumuzda 80 milyonun hep birlikte bedel ödediği şekli arzu etmiyoruz. Önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir ve karara bağlanacaktır.
AK Parti döneminde emekliye asgari ücretliye alt kesimdeki tüm kitlelere pozitif ayrımcılık uyguladığımız bir dönemdi. çok şey yaptık diyemeyiz. Daha fazlasını verebilmek için koşulları zorlamak bizim görevimiz. 2002 yılında bin dolara 6.6 asgari ücretlinin çalıştığı günden, doların rekor kırdığı zamanda 1000 dolara çalıştırılan asgari ücretli sayısı 1.8. Asgari ücretlinin nereden nereye geldiğinin bir ispatıdır. Ama yeterli bulmak farklı, kademe kademe izlemek farklı.
Daha iyisini başarabilme derdi, her konuda anlaşamasak da birbirimizi anlayabilme sorumluluğunu önümüzdeki süreçte daha iyi gündeme getireceğiz." 
Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER