O kanyon ilk kez görüntülenedi!

Efsaneler yüzünden kimsenin gitmediği kanyon ilk defa görüntülendi.

O kanyon ilk kez görüntülenedi!

Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan ve kaynaklarda "Cennet kanyonu" olarak bahsedilen kanyon ilk defa görüntülendi.

Dağcılar, efsaneler yüzünden şimdiye kadar bölge halkının bile girmeye korktuğu 6 kilometrelik kanyonu baştan sona kat etti.

Yenişehir Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği'nden (YENDAK) özel bir ekip, daha önce hiç girilmemiş kanyona gitti.
Dağcılar, Yenişehir ilçesine bağlı Günece ve Yarhisar arasında bulunan, Osmanlı kaynaklarında da "Cennet kanyonu" ismiyle geçen kanyonunun bugüne dek bilinmeyen güzelliklerini keşfettiler.

Kanyona çıkmadan önce Günece Mahallesi sakinleri ile de görüşen ekip, kanyona daha evvel hiç kimsenin girmediğini öğrendi.

Girişteki "Girdaplı göl" denilen küçük gölün insanı yuttuğu söylentilerine inanan bölge halkının kanyona girmeye korktuğu bildirildi.

Uzunluğu yaklaşık 6 kilometre olan anyonu hızlı bir tempo ile ancak 5 saatte geçen ekip, zaman zaman 3-5 metre derinlikteki sulardan geçmek zorunda kaldı.Parkur üzerinde birçok şelaleye tırmandıklarını belirten YENDAK Başkanı Metin Sakarya, bugüne kadar insan eli değmemiş olan kanyonu fotoğrafladı. 


Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 13:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
EROS
EROS - 8 yıl Önce

bizim insanimiz hurafeler yüzünden neler kaybetti haytatin güzelliklerinden ;
ve dahasi da doganin cömertliğini kullanamamak öle büyük eksikki .

bu güzellikleri yasatanlara cok teşekkür.

SIRADAKİ HABER

banner321

banner326