Haberin Adresi
16° Bursa

Bursa

16°

Bursa

Pazar

15°/

Pazartesi

18°/

Salı

13°/

Çarşamba

11°/

Perşembe

13°/

Cuma

12°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Asayiş

Öz babalarının tecavüzüne uğradılar!

11 ve 13 yaşındaki iki kızına tecavüz etmesi üzerine tacizci babaya 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Yayınlanma:

İstanbul‘da yaşanan olayda öz kızlarına tecavüz eden babaya 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Zeytinburnu’nda bir evde yaşanan olayda baba M.Y.’nin 11 ve 13 yaşındaki öz kızlarına tecavüzü kızlardan birinin olayı teyzesine anlatmasıyla ortaya çıkmıştı.

11 ve 13 yaşlarındaki kızları B. ve Ö. ile ilk eşinden olan kızı N. savcıya verdikleri ifadede babalarının tacizine uğradıklarını, ablaları A.Y. ve kardeşleri L.’nin de tacize maruz kaldığını ileri sürdüler. 

İLGİLİ HABER 20 İlde Sibergöz-23 Operasyonu: 146 Kişi Gözaltına Alındı
11 ve 13 yaşındaki iki kızına tecavüz etmesi üzerine tacizci babaya 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Şikayet üzerine gözaltına alınan baba “iftiraya uğradığını” savundu ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Avukatın başvurusuyla mahkeme, M.Y.’ye kızlara yaklaşma yasağı koydu.

İstimar iki ay sürdü

Soruşturmayı yürüten Bakırköy Savcılığı’nın talebiyle, Ankara ’da yaşayan 37 yaşındaki A.Y.’nin de ifadesi alındı. Diğer kardeşlerinin ifadesini doğrulayan A.Y. babasının kendisini de defalarca istismar ettiğini ve dövdüğünü, annesini öldürmekle tehdit ettiğini ve bunun iki ay sürdüğünü ileri sürdü. Babasının taciz ve istismarından kurtulabilmek için halasının oğluyla evlenmek zorunda kaldığını da iddia eden A.Y. kız kardeşi N.’nin de tacizler nedeniyle intihara kalkıştığını savundu.

Kızların psikolojisi bozulmuş

Öte yandan 11 ve 13 yaşlarındaki Ö. ve B. adlı kız kardeşlerle ilgili hazırlanan psikolojik raporda çocukların tacizden etkilendikleri belirlendi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Görüşmede kişi babası tarafından taciz edildiğini ifade etmiştir. Kişi taciz sonrasında yemek yemede artış, uyku uyuyamama, geceleri kabus ve sürekli ağlama gibi davranışlar görüldüğünü belirtmiştir. Bu da kişinin yaşadığı olayın etkisi altında olduğunu, ruhsal olarak olaylardan etkilendiğini göstermektedir.” Kızların avukatı Ayten Ağırdemir ise savcılığa dilekçe vererek baba M.Y.’nin kızlarını tehdit ettiğini öne sürdü. Avukat Ağırdemir, dilekçesinde A.Y.’nin babasının gönderdiği akrabalarınca ifadesini geri çekmeleri, çocukları teslim etmesi için tehdit edildiğini vurguladı. Ağırdemir, M.Y.’nin, yaklaşması yasaklanan kızlarının okuluna giderek, üç kızıyla görüşmek istediğini, B. ile görüştüğünü ve eve götürmek istediğini, çocuğun durumu okul müdürü ve rehberlik öğretmenine iletmesi üzerine okuldan uzaklaştırıldığını ve o günden beri okula gidemediklerini kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devreye girerek, M.Y.’nin beş kızını geçen cuma günü koruma altına aldı. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla baba M.Y.’nin evinde polis arama yaptı. Aramada bir silah bulundu. Fakat dosya, ‘Silah bulundurmak’ iddiasıyla ayrı işlem gördü. Savcıya yeniden ifade veren baba M.Y. aramada evinde ruhsatsız silah bulunmasına, kızlarının şikâyetçi olmasına ve geçmişte bir kan davasından ötürü 12 yıl hapis yatmış olmasına rağmen nöbetçi savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İki kızına tacizden dava açıldı

Baba M.Y. hakkında, “Kızları Ö. ve B.’ye odalarına girerek, göğüslerini ve cinsel organlarını ellediği, kendi cinsel organını kızlarının cinsel organlarını sürttüğü” iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinde düzenlenen ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan en az 15 yıl hapis cezasıyla istemiyle dava açıldı. Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi, geçen 15 Temmuz’da aldığı kararında, istenen ceza bakımından bu suçun yargılamasının ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini belirterek, görevsizlik kararı verdi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi de davayı kabul ederek, ilk duruşma için 29 Ocak 2015’e gün verdi. Avukat Ayten Ağırdemir, sanık babanın hâlâ tutuklanmadığını belirterek, “11 ve 13 yaşlarında iki çocuk bunu tahayyül bile edemez, bunu senaryolaştıramaz. Babasından mahrum kalacağını bile bile bunu kurgulayamaz. Bu tür suçlarda en az yalanın çocuklar tarafından söylendiği yönünde bilimsel görüşler vardır. Daha önceden baba yetişkin kızlarına da küçük yaştayken tacizde bulunmuş. Buna rağmen hâlâ tutuklanmadı. Bu tür suçlarda delil varken tutuklanmayacaksa, çocuklar hukuki güvenlik hissetmeycekse kim ne zaman hukuka güvenip de müracaat edecek. Yargı özellikle cinsel suçlarda böyle bir güven vermiyor.”  

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler